ПУЕТ, ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» та Полтавська міськрада об’єднали зусилля з допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО)
Саме так можна сформувати основну мету Меморандуму про співпрацю й партнерство, підписаного секретарем Полтавської міської ради, яка здійснює повноваження Полтавського міського голови, Катериною Ямщиковою, виконавчою директоркою ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» Світланою Нестулею та ректором ПУЕТ Олексієм Нестулею.
У Меморандумі проголошені загальні принципи співробітництва: рівноправності, законності, взаємодопомоги, оперативності, гласності, раціональності та ін. Але предмет Меморандуму цілком конкретний – це реалізація проєкту «Допомога в реабілітації та налагодженні повноцінного життя для ВПО в Україні», який фінансується урядом Японії через Shanti Volunteer Association.
Світлана Нестуля: «Це вже вдруге ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» та ПУЕТ виграють грант уряду Японії на реалізацію Проєкту з такою назвою. Перший Проєкт на загальну суму 9,5 млн. грн, які надійшли до Полтавської міської територіальної громади, виконувався з 24 жовтня 2022 року по 7 квітня 2023 року. Його бенефіціарами стала 4731 особа з-поміж ВПО: 1500 вимушених переселенців отримали набори на харчування впродовж 4-х місяців, 1901 – набори побутової хімії, 956 – жіночої гідності. Командою проєкту було розроблено 16 освітніх програм професійного та психологічного спрямування («Крій та шиття», «Графічний дизайн», «Бухгалтерський облік», «Піцайолла», «Люди та війна», «Мотивація до життя» та ін.), слухачами яких стали 374 внутрішньо переміщені особи. Визначені донором індикатори Проєкту були значно перевищені. Очевидно, саме тому міжнародні аудитори рекомендували продовжити його».
Ольга Стефанюк, керівник Проєкту: «Цього разу Проєкт триватиме до середини серпня 2024 року для підтримки ВПО, які проживають у Полтавській міській територіальній громаді. Ми залучили трохи менше коштів – 6,7 млн. грн. Вони будуть витрачені на підтримку лише пільгових категорій вимушених переселенців продовольчими наборами (1800), наборами побутової хімії (1800) та жіночої гідності (900). Основний же акцент донори зробили на освітні курси професійного спрямування та соціально-психологічної підтримки ВПО з метою їхньої повноцінної інтеграції в життя громади. Всього заплановано 1300 годин занять для майже 600 переселенців із тимчасово окупованих територій та зони активних бойових дій. Маючи досвід вимушеного виїзду з Криму у 2014 році, я прекрасно розумію значення тої підтримки, яку пропонує Проєкт».
На цьому наголошували й бенефіціари Проєкту 2022/23 років, герої фільму «І зацвіте сакура…», з перегляду якого, власне, й розпочалася церемонія підписання Меморандуму.
Внутрішня переселенка з Рубіжного Луганської області Надія Власенко, зокрема, відмітила ту неймовірну емоційну атмосферу відкритості, довіри й взаємоповаги, які завжди панують на заняттях за освітніми програмами Проєкту: «Кожне з них, як ковток свіжого повітря для нас, крок до відновлення мотивації жити й власними руками творити свою долю. Після спілкування з викладачами та тренерами освітніх програм справді хочеться робити вагомі для суспільства речі».
Наталія Мальцева, яка у березні 2022 року була вимушена виїхати з Харкова, говорить: «Залишаючи на невизначений час рідну домівку, думала, що життя вже скінчилося. Як і багато інших, на новому місці я закрилася в собі, почала «замерзати». Увага з боку команди Проєкту, щирі усмішки й бажання допомогти, розтопили кригу в душі. Поступово з’явилося, навіть, відчуття «домашньості» в полтавському помешканні. Радію коли нас називають не ВПО, новими полтавцями, а просто полтавцями».
«Головне, – приєднується до неї Людмила Комленко з Сєвєродонецька Луганської області, – що участь у заходах Проєкту дарує нам відчуття того, що ми не залишилися наодинці зі своїми проблемами, що навколо нас небайдужі до нашої долі люди. Виникає бажання розвиватися й працювати так, аби стати її господарем і потрібною іншим людям. Тому й не дивно, що багато з нас вже сьогодні живуть не лише власними інтересами, а й інтересами полтавської територіальної громади, відчули себе полтавцями».
Приєднавшись до розмови, Олексій Нестуля наголосив: «Очевидно саме це, а не обсяг залучених коштів, і має стати індикатором успішності Проєкту».
Його підтримала Катерина Ямщикова: «Для нас важливо, що ви на Полтавщині відчули тепло і гостинність. Коли я проходила військову службу поблизу Мар’їнки, то бачила родини, які не хочуть виїжджати з фактичної лінії зіткнення через стереотипи, що за межами свого міста чи села вони нікому не потрібні. Історії успіху учасників Проєкту, ваш приклад інтеграції в Полтавську громаду, зареєстрований бізнес, крафтові проєкти допоможуть людям в зоні бойових дій ухвалити правильне рішення і переїхати в безпечні регіони. Як кожен управлінець, який має боротися за ресурс, я вважаю людей тим потенціалом, що робить успішною громаду. Тому ніколи не ділила людей на «наших» і «не наших» чи «нових наших». Ви всі – члени нашої спільної громади. Тому з радістю підписую цей Меморандум, який відкриває нові можливості до її згуртування на основі спільних цінностей і завдань, які стоять і перед громадою, і перед країною».
Раніше Проєкт підтримки переселенців за сприяння японської організації «Shanti Volunteer Association», Коли не байдужий до чужої біди, ти не задаєш собі питання: Що я можу? Ти шукаєш рішення: Як я можу допомогти?, Тренінг “Без шкідливої хімії: лайфхаки для екочистки та реставрації речей”, Тренінг проєкту Допомога в реабілітації і налагодженні повноцінного життя для ВПО в Україні, Завершився тренінговий курс «Крій та шиття»