Eng

23

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Для нормального, цивілізованого, демократичного суспільства завжди на першому місці ЛЮДИНА. Її потреби, комфорт, щастя, добробут, впевненість у завтрашньому дні. Сьогодні повна відсутність усіх ознак цивілізованого життя в росіян, навіть за умов війни, впадає в око, дивує, вражає, обурює. І навіть смішить.

Країна, яка останніми десятиліттями позиціонувала себе супербагатою і суперрозвинутою, насправді застрягла у розвитку в гіршому випадку в середньовіччі, в кращому – у періоді розквіту срср. Сьогодні весь світ побачив фальш і брехню влади росії та дикість її громадян

Адже одне – бачити на картинках пропагандистських каналів телебачення заможних росіян у павільйонах головного універмагу, що на красній площі, з торбою вкрадених у результаті торгівлі газом та нафтою грошей, й зовсім інше – знати, що є багатомільйонний народ, який за сотню кілометрів від москви живе у перекошених ізбах, виливає з вікон помиї просто на вулицю, п’є горілку і лузає насіння. До речі, хтось зустрічав росіян-заробітчан? Отож…

Цю убогість і відсталість від цивілізації яскраво продемонстрували російські орки, ступивши на нашу благословенну землю. Вже задокументовано величезну кількість історій про те, як ця орда XXI століття грабувала і безумствувала від побаченого в Україні: заасфальтованих доріг у селах та містечках, освітлених вулиць, добробуту в домівках українців. Цих дикунів дивувало і бісило все, що вони бачили в Україні. Здичавіла орда грабувала й вбивала від люті та заздрості мирних мешканців нашої країни. Цікаво, чи хоч колись виникне в тих хворих головах ординців, деякі з яких, можливо, вціліють у нинішній війни, чому в світі існують такі речі, як унітази, пральні, посудомийні машини, міксери, телевізори-плазми тощо? Що загалом цивілізований світ уже давно живе поняттями розвитку технологій, враженнями від подорожей, приємного спілкування, насолоджується створеним комфортом у власних домівках, що у містах і селищах може бути дуже гарно, заквітчано, заасфальтовано. Що крім бруду, занехаяних помешкань, нецензурщини, горілки, люті, готовності вбивати, існує абсолютно інше життя. Таке красиве, таке приємне, таке щасливе! Скоріше за все, вони ні про що не дізнаються. Бо після нашої перемоги не тільки плебсу з глибинки, а й російським бандюкам-олігархам, представникам влади, гламурним дівицям буде непереливки.

– Я готова прати білизну в річці, аби росія була супердержавою, – написала одна російська блогерка. Що ж, хай так і буде! Її манікюр назавжди змиє брудна вода з річки, у якій вона все своє подальше життя пратиме білизну. Мені такі перспективи для росіян дуже подобаються. На те вони й дикуни! І залишаться ними для абсолютної більшості світу й після війни. Усе російське стає токсичним на багато поколінь уперед.

Ми ж, українці, обов’язково переможемо і відбудуємо свою країну, повернемо собі той затишок, добробут і комфорт, до якого звикли. І який заслужили. Працьовитість та людяність – це те, що нас принципово різнить від російської орди.

Матеріали нинішнього випуску «Хроніки фронтових буднів»  – також про людяність і працьовитість…

Оксана ГУЦУЛ, головний редактор «Вістей…»

«Свій до свого по своє»

ДОРОГИ ВІЙНИ: З БУРЕМНОГО КРИВОГО РОГА ДО МИРНИХ САРН

РІВНЕНЩИНА Світлана Павленко народилася в Сарнах на Рівненщині: це місто називають поліською столицею нашого гостинного краю.

Після закінчення Львівського торговельно-економічного інституту молодий економіст лише рік пропрацювала в Рівненській облспоживспілці, у відділі заготівель. Його тоді очолював світлої пам’яті кооператор Іван Сахворук.

А далі доля закинула її до промислового Кривого Рога: економіст, начальник відділу, заступник голови правління з торгівлі, а з 1999-го й донині – незмінна голова правління Криворізької райспоживспілки, свого часу – член Ради Укркоопспілки. Отакий послужний список сильної жінки-кооператора.

Та коли війна впритул підійшла до Кривого Рога, місцева влада (віддаймо їй належне) наполегливо порекомендувала мирним жителям виїхати. Особливо тим, хто мешкають у Криворізькому та Долгінцевському районах 700-тисячного міста металургів, адже поблизу – військові об’єкти…

Звісно, пані Світлана поїхала в рідні Сарни – куди ж іще?

– Здавалося б, утечемо зі знайомими в тишу, а тут… Щойно приїхали, як надвечір я побачила безпілотник, а потім на власні очі – як летить ракета: гул, свист. З’ясувалося, що вцілила вона в колишню військову базу – отакої! – не стримує емоцій.

– Переживали ми добряче, – погоджується її колега, голова правління Сарненської райспоживспілки Віктор Красько, з яким  зустрілися у його кабінеті. Звісно ж, обмінялися інформацією та баченням подальшого розвитку.

З’ясувалося, що Криворізька та Сарненська райспоживспілки практично рівноцінні за потенціалом. У Криворізькій – 3 споживчих товариства, 65 магазинів та 9 закладів ресторанного господарства (всі розміщені в сільській місцевості) й торгова оптова база в місті. У Сарненській райспоживспілці – 4 споживчих товариства, 63 магазини, 8 закладів ресторанного господарства, що працюють із кухнями, а ще буфети.

– Усі наші магазини, дякувати Богові та працьовитим патріотичним людям, працюють, – каже Світлана Павленко. – Хоча Криворізький район бомбили вже не раз… Заміновані поля, касетні бомби – усе це реалії дня сьогоднішнього. Хто б міг подумати, що доживемося до такого?..

Втім, вона не втрачає сили духу. Знає, що в березні обсяги товарообороту в райспоживспілці не знизилися, і це додає оптимізму. Дистанційно керує звітністю за перший квартал. І вірить, що вже скоро повернеться до Кривого Рога, бо перемога буде за нами!

Так само зі зростанням порівняно з березнем минулого року спрацювали й у Сарненській райспоживспілці: тут теж не закрито жоден магазин.

– А ще ми з головами правлінь наших споживчих товариств домовилися: позитивно реагуємо на звернення наших територіальних громад – звісно ж, у межах можливостей. Зокрема вже надали допомоги армії та теробороні на понад 30 тисяч гривень продуктами харчування, на базі наших кафе разом із небайдужими земляками активно виготовляємо продукцію: вареники, млинці, зрази. Словом, і в тилу наближаємо перемогу, – каже Віктор Красько.

Світлана Павленко вдячна, що на малій батьківщині її прийняли так гостинно й щиро. А ще – голові обласної профспілкової організації Миколі Вознюку, який у щоденних телефонних розмовах наполегливо переконував приїхати на Рівненщину. Тут усе ж таки спокійніше.

Інна ОМЕЛЯНЧУК

Ветерани

ВОЮВАТИ ЗА БАТЬКІВЩИНУ У 85…

ЖИТОМИРЩИНА 24 лютого 2022 року війна вдруге увірвалася у життя Анатолія Лук’яновича Терещука. А вперше – в 1943-му, похоронкою з фронту Другої світової, коли малому Толику минуло всього лише п’ять рочків. Безбатьківське дитинство змусило його рано дорослішати і самотужки зводитися на ноги.

Після закінчення Макарівської семирічки Попільнянського району, де й народився, Анатолій вступив до Верхівнянського сільськогосподарського технікуму. Саме там на заняттях із військової підготовки вперше взяв у руки рушницю і… випадково влучив у «десятку». Що й посприяло його подальшому захопленню таким видом спорту, як стрільба.

Два роки відпрацював агрономом, потім вступив до Житомирського торгово-кооперативного училища, а затим – на курси ревізорів при кооперативному технікумі.

Так Анатолій Терещук пов’язав свою долю зі споживчою кооперацією. Починав працювати за спеціальністю у Попільнянській райспоживспілці, та згодом як молодого, здібного і перспективного фахівця його перевели до апарату облспоживспілки, у контрольно-ревізійне управління, де пройшов шлях від ревізора до заступника начальника. 

І впродовж усіх цих років у неробочий час продовжував займатися стрільбою. П’ять разів був чемпіоном на районних змаганнях, на обласному забезпечив рідній Попільнянщині третє місце, а споживчу кооперацію Житомирщини представляв на Всеукраїнських змаганнях кооператорів.

– У стрілецькому тирі й на полюванні я вдосконалював свою майстерність і влучність стрілка, – ділиться спогадами Анатолій Лук’янович. – У тирах «прострілював» усі свої преміальні (усміхається). Пригадую, якось зайшли міліціонери і стріляли поруч зі мною з пістолетів. Я так заздрісно дивився, що один із них не втерпів і запитав: «Що, хочеш спробувати?». Я, зрозуміло, кивнув на знак згоди, бо ж від радості й мову відібрало. Після короткого «уроку» вони вклали мені в руки пістолет і сказали: «Ну, тепер стріляй!». Не пам’ятаю, скільки пострілів я зробив, пам’ятаю тільки їхні слова: «Та ти, хлопче, готовий оперативник. Переходь до нас, на службі правопорядку такі потрібні, хоч сьогодні приймуть».

Тож коли вдосвіта 24 лютого 2022 року дружина розбудила Анатолія Лук’яновича словом «війна!», він, забувши про свій 85-річний вік, вирішив, що прийшов час поставити  своє захоплення на службу реальній справі – захисту рідної України. За день-два Терещук сидів у кабінеті керівництва Житомирської територіальної оборони і переконливо доводив, що він цілком і повністю спроможний захищати не лише своє місто, а й усю Україну. Просив видати йому зброю і можливість наочно продемонструвати свою боєготовність і боєздатність.

– Але почув однозначну і невмолиму відповідь, – мовив на завершення нашої розмови мій співбесідник. – Вона була така: дякуємо за вашу громадянську позицію і запевняємо, що в нас є кому захищати рідну Україну, наше місто і вас.

До написаного варто додати одну деталь: у центрі села Макарівка стоїть пам’ятник полеглим у роки Другої світової війни односельцям. Поряд із ним пам’ятник макарівцям – жертвам Голодомору, встановлений з ініціативи і на кошти Анатолія Лук’яновича Терещука та його сестри Зої.

Там же, у центрі села, Анатолій Лук’янович Терещук уже вирішив встановити пам’ятник бійцям-односельцям, які здобудуть – у цьому немає сумнівів – перемогу в кровопролитній війні з російськими окупантами. Втілювати свій задум у життя Анатолій Терещук теж збирається за власні кошти! Слава Україні і таким Українцям!

Зоя Цвєтаєва

Кооперативна освіта

НАРАДА: ПРАВИЛА ВСТУПНОЇ КАМПАНІЇ-2022

11 квітня 2022 р. відбулася чергова нарада з керівниками закладів кооперативної освіти у режимі відеоконференції.

На нараді розглянуто матеріали онлайн-брифінгу Міністерства освіти і науки України щодо цьогорічної вступної кампанії за участі Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, народних депутатів, членів Комітету з питань освіти, науки та інновацій Верховної Ради України Сергія Бабака, Сергія Колебошина, Юлії Гришиної, генерального директора директорату фахової передвищої, вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олега Шарова.

Спікери поінформували громадськість, як саме відбуватиметься вступ до закладів вищої та фахової передвищої освіти. Міністр зазначив, що воєнні дії на території нашої держави зумовили певні обмеження й обставини, на які не можна не зважати під час організації вступної кампанії. Так, цього року неможливо провести традиційні ЗНО, ЄВІ, ЄФВВ, з огляду на що заплановано запровадити тестування.

Наразі профільне міністерство працює над розробленням порядків прийому до закладів фахової передвищої освіти та вищої освіти, які заплановано опублікувати на початку травня. По змозі вступна кампанія відбудеться в липні.

Міністр освіти і науки України Сергій ШКАРЛЕТ на брифінгу наголосив на таких пріоритетах вступної кампанії 2022 року:

–  максимально безпечний і цифровізований вступ: подання документів і підтвердження місця навчання через Інтернет; замість самого документа інформація про документ про освіту; максимум один централізований онлайн-іспит із можливістю переривання при повітряній тривозі; індивідуальні усні співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити можна проводити дистанційно;

–  рівний доступ і прозорі вступні іспити: подання документів, дистанційні співбесіди, творчі конкурси, фахові іспити, підтвердження місця навчання можливі з будь-якої точки світу; централізовані іспити можна буде складати в Україні й у країнах Східної Європи; будуть організовані основна, додаткова і спеціальні сесії централізованих іспитів; національний мультипредметний тест (НМТ) для здобуття вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти на кон’юнктурні спеціальності; магістерський комплексний тест (МКТ) для вступу в магістратуру за спеціальностями «Право» і «Міжнародне право»; магістерський тест навчальної компетентності (МТНК) при вступі в магістратуру на окремі спеціальності; вперше в широкому використанні будуть мотиваційні листи, які можна буде подавати через ЄДБО;

–  максимальне сприяння набору до закладів професійної та фахової передвищої освіти.

Для здобуття освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра за контрактом на основі базової середньої освіти, повної загальної середньої освіти і освітньо-кваліфікаційного рівня кваліфікований робітник  вступникам необхідно подати заяву та мотиваційний лист, на спеціальності з творчим конкурсом – пройти творчий конкурс.

При вступі на бюджет вступникам треба також пройти індивідуальну співбесіду.

Для вступу для здобуття освітнього ступеня бакалавра за контрактом на основі повної загальної середньої освіти вступники мають подати заяву, мотиваційний лист, а також на спеціальності з творчим конкурсом пройти творчий конкурс, бал за який буде пріоритетним.

При вступі на бюджет на всі спеціальності, а на контракт – на кон’юнктурні спеціальності (це «Гуманітарні науки» (крім спеціальності «Філологія»), «Соціальні та поведінкові науки», «Журналістика», «Право», «Сфера обслуговування», «Міжнародні відносини»), необхідно буде подати заяву, результати національного мультипредметного тесту (НМТ) та мотиваційний лист.

Для вступу на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (освітнього ступеня фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра) вступники мають подати заяву, результати ЗНО 2019-2021 рр. з двох предметів або НМТ 2022 року.

Для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра передбачається проведення спрощених аналогів ЄВІ, ЄФВВ – магістерського комплексного тесту (МКТ) для спеціальностей «Право», «Міжнародне право», на кон’юнктурні спеціальності – магістерського тесту навчальної компетентності та фахового іспиту в закладі освіти, на інші спеціальності – фахового іспиту в закладі освіти на бюджет, а за контрактом необхідно подати заяву та мотиваційний лист.

Учасникам тестування продовжено можливість формування реєстраційних карток до 19 квітня п.р.

На сайті МОНУ розміщено роз’яснення Українського центру оцінювання якості освіти про зміст, структуру і оцінювання блоку НМТ з української мови. Протягом 2 тижнів будуть роз’яснення про блоки з математики та історії України, а наприкінці квітня у вступників з’явиться можливість ознайомитися з демонстраційним варіантом НМТ.

Також на нараді розглянута пропозиція профільного міністерства щодо можливості в порядку експерименту за зверненнями закладів вищої освіти скорочення термінів підготовки бакалаврів за акредитованими спеціальностями, враховуючи екстремальну ситуацію та необхідність підготовки кадрів у повоєнний період.

Кооперативні заклади вищої освіти розглядають цю пропозицію та будуть готувати відповідні звернення до Міністерства освіти і науки України.

Також розглянуто Постанови Кабінету Міністрів України «Про денонсацію Угод в галузі освіти і науки з Російською Федерацією» та «Про денонсацію Угод в галузі освіти і науки з Республікою Білорусь», якими денонсовано угоди про співробітництво в галузі культури, освіти, науки, технологій, атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації, про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту та вчені звання.

У зв’язку з цим закладами кооперативної освіти будуть прийняті відповідні рішення.

Лідія ВОЙНАШ,

директорка Департаменту кадрової політики,

освіти і науки Укркоопспілки

ВІТАННЯ

14 квітня святкуватиме свій 70 день народження Василь БАТРИНЮК, заступник голови правління Чернівецької ОСС.

Шановний пане Василю!

Прийміть щирі вітання з нагоди Вашого ювілею. Знаємо Вас протягом багатьох років як відомого кооператора, вірного друга, щирого порадника. Зичимо міцного здоров’я, миру, довгих літ життя! Відсвяткуємо Ваш ювілей одразу після перемоги над москалями.

З повагою – Микола Дубівка, Людмила Макарова, Володимир Перхун, Микола Шапар, Юрій Керста та Михайло Мазур

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

24
БІЛЬШЕ НОВИН