Eng

21

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

У вчорашньому випуску №10 хроніки фронтових буднів, переконані, всі прочитали інформацію про споживчу кооперацію Малина. Не може не вразити той факт, що місцеві кооператори після ворожих бомбардувань, де це можливо, самотужки ремонтували об’єкти, які зазнали руйнувань, аби продовжити свою роботу. Сьогодні всі розуміють, наскільки важливо в умовах війни мати змогу купувати продукти. Це не просто дає змогу людям виживати фізіологічно, це вселяє надію, допомагає долати паніку, адже якщо працює торгівля, то життя триває. І його напрямок – тільки до нашої перемоги.

А сьогодні ми отримали ще й фото від малинських кооператорів. Вони є свідченням того, в яких складних і небезпечних умовах працює споживча кооперація України. Де ключове слово – ПРАЦЮЄ!

РІВНЕНЩИНА

Голова правління Рівненської споживспілки Петро Бараш провів онлайн-нараду з керівниками кооперативних підприємств та організацій.

Він, зокрема, наголосив: якнайшвидше маємо подати до військової адміністрації області пропозицію щодо наявних у кооперативному секторі площ для використання під організацію виробництв, бізнесу для внутрішньо переміщених осіб. Таких, за офіційною інформацією, область прийняла вже понад 15 тисяч. «Цим ми допоможемо і співвітчизникам, і державі, й, врешті, собі», – зазначив Петро Бараш.

Голова правління загострив увагу на питанні безперебійного забезпечення магазинів товарами (насамперед першої необхідності) та контролем за ціноутворенням. До речі, продаж алкоголю в області під повною забороною – подібні рішення ухвалили всі територіальні громади.

«Попередньо ми обговорили ці надважливі для життєдіяльності області питання з кожним керівником. У нас достатньо товарів, є чим поповнювати залишки і є де взяти новий товар. Наше завдання – щоб він був на полицях за прийнятними цінами. Бо, приміром, на соціально значущі товари, перелік яких затвердив уряд ще до початку війни, зберігається максимально можлива 10-відсоткова націнка. Суворо контролюється ціноутворення й на інші групи товарів. Так, сьогодні подекуди ми балансуємо на межі прибутковості. Та не забуваймо, що живемо у воєнному стані. А війна ще нікого не зробила багатшим».

Водночас влада закликає бізнес (чи то виробництво, чи торгівля, чи послуги) працювати на максимально можливих потужностях: це не лише заробіток для людей, яким треба вижити, а й податки до бюджетів, а відтак – необхідне фінансування насамперед нашої армії.

«Маємо зруйновану економіку в багатьох областях та фінансову кризу в державі. Тому повинні бути справді надійним тилом. Це означає не лише безперебійно працювати, а й сплачувати податки та обов’язкові платежі до бюджетів. Краще заплатити все наперед і навіть переплатити, ніж не зробити цього», – наголосив голова правління.

Керівники кооперативних організацій на місцях поінформували про роботу в нинішніх реаліях. Усі вони співпрацюють як із силовими структурами та територіальною обороною, так і з керівниками громад, оперативно відгукуються на їхні потреби. Зокрема спрямовують на фінансування Збройних Сил одноденні заробітки, допомагають коштами, організовують харчування для патрулів на блокпостах та для внутрішньо переміщених осіб у місцях їх компактного проживання.

Єдина проблема, яку вже відчувають, – брак пального для доставки товарів. Частково розв’язати  її допомагає влада на місцях: тут володіють певними лімітами на ці ресурси.

ОДЕЩИНА

Є такий майже крилатий вислів: міцний господар. Владислав Панченко, голова правління Кодимського райспоживтовариства, саме з таких керівників. Він знає, як захищати інтереси споживчої кооперації від зазіхань недобросовісних ділків (про це «Вісті…» докладно писали в №15 за 2021 рік). Робить усе, що залежить від нього, аби райспоживтовариство ефективно працювало у воєнний час. І вже сьогодні привертає увагу до проблем, які будуть актуальними для системи в майбутньому. Адже й справді, як зазначає Владислав Юрійович, «війна неодмінно закінчиться, а життя і наша робота триватимуть».

Якщо взяти конкретний невеликий населений пункт, наприклад, місто Кодима Одеської області, то за нинішніх умов стає очевидно: споживча кооперація фактично є монополістом, хоча й мимоволі, в наданні послуг та забезпеченні продовольчими товарами місцевого населення.

Продовольчий сектор Кодимського райспоживтовариства працює чітко і стабільно. Жоден магазин, що належить споживчій кооперації, не закрився. Те саме стосується торговельних закладів, переданих в оренду місцевим підприємцям. Усі об’єкти системи цілі. Слава Богу, на півночі Одеської області зараз спокійно. Вибухи було чути тільки в перший день війни.

З наповнюваністю полиць магазинів товарами і їх доставкою на торговельні підприємства в нашому регіоні особливих проблем не виникає. Можливо, тому що в місті немає біженців. Продукти надходять у продаж регулярно і в достатній кількості. Щоправда, на самому початку війни були перебої з оплатою продуктів у магазинах картками. Мабуть, причина в тому, що наш регіон віддалений. Як наслідок, тут працюють лише два банки – Ощадбанк і Приватбанк. І, відповідно, маємо тільки два банкомати. Проте нині це питання вирішилося. Впродовж перших днів бойових дій також були перебої з готівкою, але зараз усе гаразд.

Кодимське райспоживтовариство разом із усією Україною бере участь в обороні країни. Одного працівника нашого офісу призвано до лав Збройних Сил України, є серед наших кадрів і прикордонники, й ті, хто записалися в територіальну оборону. Втрат, дякувати Богу, немає, усі в ці нелегкі часи продовжують нести службу. Тож ми працюємо, тримаємося і сподіваємося на краще.

ІВАНО-ФРАНКІВЩИНА

Роман Лабач, голова правління Городенківського райспоживтовариства

За словами Романа Лабача, матеріально-технічна база в районі доволі потужна. Ще з радянських часів у сільській місцевості збереглася велика кількість торговельних закладів площею 500–1000 кв. м, збудованих іще колгоспами і потім проданих кооперації. Останнім часом такі торговельні площі  просто неможливо було залучити до господарської діяльності. Та нині уряд прийняв рішення про переїзд сотень підприємств із регіонів бойових дій  на Західну Україні. Ми пропонуємо свої заклади для організації роботи цих підприємств – у них можна розмістити невеликі переробні цехи, виробництво швейних виробів та інше.

Усі працівники райст трудяться на своїх робочих місцях з ранку до пізнього вечора, працюють сільські крамниці, завозиться товар. Кооператори активно включилися в роботу з виробництва для фронту м’ясних консервів, щодня на рахунок ЗСУ переказують зароблені кошти. В райст допомагають розселяти в селах тимчасово переселених співвітчизників із районів бойових дій.

Володимир Данильців, голова правління Косівської райспоживспілки

Очільник первинної ланки розповідає, що система працює відповідально і дуже злагоджено, функціонують усі торговельні заклади. Наплив покупців значно збільшився, адже додалося багато біженців. Товари від постачальників можна придбати лише за передоплату і готівку. Окремі з них не бажають завозити товари в невеликі сільські крамниці, віддають перевагу більшим закладам.

Організації і підприємства, працівники регулярно переказують кошти на потреби Збройних Сил. На сьогодні кожна кооперативна структура достроково вже сплатила податки за перший квартал.

Ганна Палагіцька, голова правління Тисменицького райспоживтовариства

– У районі працюють 38 сільських магазинів, товар поки вдається завозити без значних проблем, хоча товарні залишки зменшуються, доводиться шукати нові джерела постачання продукції. Продавці не рахуються ні з власним часом, ні зі здоров’ям, відповідально виконують свою роботу, – говорить Ганна Палагіцька. – Ми  пишаємося, що працюємо у споживчій кооперації, і обов’язково спільними зусиллями захистимо незалежність нашої держави, розіб’ємо ординців! Слава Україні!

Інна Омелянчук, Ярослав Бесклубенко, Михайло Мазур

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

БІЛЬШЕ НОВИН