Eng
46

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Журналісти корпоративної газети «Вісті…» продовжують вести літопис війни. Із кожним нашим спілкуванням із кооператорами в регіонах, ми пересвідчуємося наскільки міцний дух, готовність до взаємодопомоги, взаємопожертви у наших людей. Ми, журналісти газети, глибоко переконані, що робимо дуже потрібну роботу, збираючи таку інформацію. Адже це є демонстрацією корпоративного духу, здатності до мобілізації у важких умовах . Врешті – це спілкування, яке сьогодні так потрібне кожному з нас. У нинішньому випуску ми дали слово нашій колишній колезі, власному кореспонденту по Східних і Центральних регіонах України Ользі Нагірняк. Ольга вже один раз пережила війну, але її патріотизм надихає. Ми переможемо!  

Львів

-Війна проти України, розпочата варварською Росією,  невимовно тісно згуртувала кооператорів,- каже голова правління Львівської обласної споживспілки Михайло Ванівський. – Ми обов’язково вистоїмо і переможемо нащадків Чингізхана. Кооператори роблять все можливе аби забезпечувати населення Львівщини товарами першої необхідності. Область приймає багато біженців, чимало людей рухаються в бік кордону і їм необхідні продукти, інші товари. Тож намагаємося постійно поповнювати полиці наших магазинів. Хоча декілька днів окремі постачальники  не поставляли товари. Мені важко пояснити їхні дії. Але зараз ситуацію виправлено, проте  окремі товари відпускаються  вже за іншими цінами…

В  усіх райспоживспілках, споживчих товариствах активно співпрацюють з місцевими органами влади, територіальною обороною, для бійців формують продуктові набори, кооперативні кухні готують гарячі обіди.  Кооператори  регулярно переказують кошти на рахунок ЗСУ.  Як розповів Михайло Ванівський, він і члени правління обласної споживспілки, райспоживспілок  кожного дня на зв’язку з колегами-кооператорами з регіонів, де зараз важко, пропонують їм допомогу у прийомі членів їх сімей, жінок, діточок. Також надається допомога ветеранам споживчої кооперації та їх сімям з областей щодо житла, харчування.

Вчора Михайлові Ванівському вдалося додзвонитися у Суми, до Магомеда Джамаловича Галаєва. Той запевнив, що ситуація під контролем, кооператори  тримають стрій як на робочих місцях, і у захисті країни зі зброєю в руках від нашестя рашистів. Просив передати вітання усім кооператорам Львівщини та інших регіонів від яких сумські спілчани відчувають підтримку.

ЛЬВІВСЬКИЙ КООПЕРАТИВНЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ І ПРАВА:

Як повідомила його директор Львівський Наталія Зубко , навчальний заклад щоденно приймає переселенців, які зупиняються у Львові на кілька днів, а потім їдуть в інші куточки Галичини. У підвалі коледжу облаштували бомбосховище в якому є все необхідне для виживання. Багато викладачів пішли служити у ЗСУ, місцеві територіальні осередки оборони. Також заклад постійно підтримує зв’язок зі своїми студентами, у соцмережах створені групи, де викладачі щодня спілкуються зі своїми вихованцями. Також пані Наталія тримає зв’язок зі своїми колегами з інших кооперативних коледжів України, пропонує їм допомогу. Вже не одна сім»я з дітьми зупинялася у гуртожитку львівського коледжу.

Михайло ГОЛУБКА, прессекретар Львівського кооперативного фахового коледжу економіки і права:

– Від початку російського вторгнення наша область приймає та надає допомогу всім біженцям.  Багато хто з них залишається у  м.Львові  та Львівському регіоні, а деякі перетинають кордон із Польщею. Дружня сусідня держава відкрила піші переходи на своєму кордоні й туди зі Львова організовано трансфер. На сьогодні тих, хто бажає виїхати з України,  у Львівському регіоні помітно поменшало.

У перші дні вторгнення російських окупантів правоохоронні органи та місцеві мешканці  затримували чимало підозрілих осіб, які робили мітки на дахах будинків, шкіл, садків, лікарень та інших важливих об’єктах. На сьогодні ситуація стабілізувалась, хоча ще є поодинокі випадки такої диверсійної діяльності.

По місту та в навколишніх населених пунктах облаштовано блок-пости, де чергують бійці територіальної оборони. Також небайдужі громадяни масово виготовляють  коктейлі «Бандера-смузі» та протитанкові «їжаки», які відправляють на передову. Триває загальна мобілізація.  Як і в усій Україні, на Львівщині запроваджено комендантську годину. Є перебої з пальним на АЗС. Готівка в банкоматах є, з безготівковими розрахунками проблем немає.

У храмах всіх конфесій люди об’єднуються у спільній молитві за нашу державу, за наше непереможне військо, за відвернення ворога, щоб Бог допоміг нам встановити мир у країні.

З перших днів війни у Львівському кооперативному фаховому коледжі економіки і права був сформований штаб із надзвичайних ситуацій з метою забезпечення безперебійного функціонування усіх структурних підрозділів і служб.  Попри оголошені канікули, кураторами груп в режимі онлайн проводяться виховні  заходи на актуальні теми нашого буремного сьогодення. Адміністрація коледжу постійно підтримує  зв’язок зі студентами, куратори знають про місце знаходження кожного з них. Викладачі через групи у соцмережах та мобільних месенджерах намагаються їх підтримати морально.

Викладачі та  студенти Львівського кооперативного фахового коледжу економіки і права беруть активну участь у волонтерській діяльності. Багато хто вступив у підрозділи територіальної оборони чи до національного спротиву. Чимало батьків наших студентів прихистили переселенців із інших областей України. Представники адміністрації, викладачі та студенти перераховують кошти на підтримку Армії.

Викладачі коледжу разом зі своїми дітьми та студенти коледжу  плетуть маскувальні сітки, готують їжу для військових, допомагають розселяти переселенців зі Сходу України, фасують гуманітарну допомогу, допомагають пораненим військовим у  госпіталях, організовують гаряче харчування для сил тероборони  тощо. Багато  наших педагогів-чоловіків вже пішли на фронт.

Є інформація від деяких наших випускників про те, що вони зараз у Харкові, шукають під звалами будинків постраждалих від бомбардувань. Дехто патрулює дороги Львівщини. Ті наші випускники, хто працює у фінансово-кредитних установах, організовують збір коштів на підтримку Української армії.

Також у місті розгорнутий логістичний центр зі складськими площами, де розвантажуються фури з різною  допомогою, завантажуються дрібні буси. Там же знаходиться координаційний центра з евакуації дітей з інтернатів та дитячих будинків з тих областей, де зараз точаться активні бойові дії (Донецька, Луганська, Харківська, Херсонська, Чернігівська, Київська, Сумська області).

Захищаючи суверенітет і свободу України та кожного українця, нині гинуть наші найкращі воїни, мирні громадяни, діти… Має втрату і наша кооперативна родина – загинув мій земляк і  випускник Мукачівського кооперативного фахового коледжу бізнесу Василь Білак.

Вічна пам’ять Героям! З нами Бог і з нами правда!  Але ми тримаємось. Перемога буде за нами. У єдності наша сила! Слава Україні! Героям Слава!

МИКОЛАЇВСЬКА РАЙСПОЖИВСПІЛКА, ЛЬВІВЩИНА:

-Споживчі товариства забезпечують місцеве населення, біженців необхідними товарами. Працюють усі магазини, заклади громадського харчування,- повідомив голова правління райспоживспілки Ярослав Фацієвич,- були не значні перебої з постачанням товарної продукції, але зараз цей процес підлагоджено.

На замовлення місцевої тероборони у місцевому ресторані кооператори виготовляють м»ясні консерви. Вчора закупили 500 кг м»яса і ще з ночі зайнялися його переробкою. Кооператори підтримують фінансово ЗСУ, лише 3 березня переказали понад 10 тисяч гривень. Чимало працівників споживчої кооперації району, членів їх сімей вступили у місцеву тероборону, пішли служити до лав збройних сил. Ярослав Фацієвич вдень особисто розвозить товар у сільські крамниці, а ввечері зі зброєю в руках заступає на чергування у територіальній обороні.

КАМ’ЯНКО-БУЗЬКА РАЙСПОЖИВСПІЛКА, ЛЬВІВЩИНА

Як проінформував голова її правління Михайло Кекош, кооператори успішно справляються з покладеними на них обов’язками. Працює уся торгова мережа. Зараз не відчувається перебоїв у постачанні товарів, хоча кілька днів тому така проблема була. Заклади громадського харчування працюють ледь не цілодобово. Годуємо гарячими стравами бійців тероборони, на блокпостах. Мають прибути біженці до забезпечення яких ми теж долучимося.

БРОДІВСЬКА РАЙСПОЖИВСПІЛКА, ЛЬВІВЩИНА

Голова правління райспоживспілки Галина Моренова повідомила, що місто Броди в перший же день зазнало повітряної атаки московітів. Але цей терористичний акт не залякав жителів, вони ще більше згуртувалися. Кооператори сумлінно виконують свої функції. Усі магазини працюють. Зі вчорашнього дня покращилося товаропостачання і перебоїв у товарах першої необхідності не відчувається. Усі заклади громадського харчування, шкільні їдальні зайняті харчуванням місцевої тероборони, розвозять їжу бійцям на блок-пости.

ЖОВКІВСЬКА РАЙСПОЖИВСПІЛКА

З головою правління райспоживспілки Володимиром Чучварою вдалося поговорити, коли той розвозив харчування на блок-пости. З його слів райспоживспілка працює, забезпечує свої функції та активно допомагає органам місцевої влади, територіальній обороні в організації харчування, пропонує кооперативні приміщення для гуманітарної допомоги, яка поступає з Європи.

СОКАЛЬСЬКА РАЙСПОЖИВСПІЛКА

Її голова Петро Габа розпочинав свій шлях в кооперації в Білорусії. Тож нині всіляко намагався достукатися до білоруських кооператорів. Та марно, білоруси також перетворилися на зацькованих рабів.

В районі кожна кооперативна структура взяла на себе обов’язок обслуговувати як воїнів тероборони, так і людей котрі зайняті на оборонних заходах.

кооперативний коледж фаховий коледж економіки і права. Як повідомила його директор Львівський Наталія Зубко , навчальний заклад щоденно приймає переселенців, які зупиняються у Львові на кілька днів, а потім їдуть в інші куточки Галичини. У підвалі коледжу облаштували бомбосховище в якому є все необхідне для виживання. Багато викладачів пішли служити у ЗСУ, місцеві територіальні осередки оборони. Також заклад постійно підтримує зв’язок зі своїми студентами, у соцмережах створені групи, де викладачі щодня спілкуються зі своїми вихованцями. Також пані Наталія тримає зв’язок зі своїми колегами з інших кооперативних коледжів України, пропонує їм допомогу. Вже не одна сімя з дітьми зупинялася у гуртожитку львівського коледжу.

ДНІПРОПЕТРОВЩИНА

Ксенія Анатоліївна Мазя, голова правління Нікопольської райспоживспілки Спілки споживчих товариств Дніпропетровської області:

-У нашому Нікопольському районі працює все: магазини, інші господарські одиниці, орендатори. Обстановка стабільна, доставка товарів для забезпечення, звісно, ускладнена, є певні перебої, наприклад, із постачанням у заклади торгівлі ковбасної продукції та цукерок, але найголовніше – хлібом забезпечуємо споживачів щодня.

Стосовно найактуальніших нині питань зазначу: у Нікопольському районі ми надали 2 свої магазини для територіальної оборони, підтримуємо наші військові частини, підвозимо їм продукти харчування. Тобто система споживчої кооперації працює, допомагає владі, місцевому самоврядуванню, Збройним Силам України і сподівається на нашу перемогу.

ЧЕРНІГІВЩИНА

Чернігівщина  За інформацією Ольги Нагірняк (власний кореспондент «Вістей…» по Східному і Південному регіонах до 01.06.2020 р., нині проживає у м. Чернігів) , станом на ранок  3.03.2022 р. в місті, яке дуже постраждало від бомбардувань російськими окупантами, було тихо.  Після раніше нанесених авіаударів пошкоджено житлові будинки, зруйновано районну лікарню біля Політехнічного університету, Молодіжний центр,  будівлю СБУ…

На даний момент місто перебуває під контролем України. Ефективно діють загони тероборони, встановлені блок-пости. Коли лунають сигнали тривоги, бійці організовано проводять людей в укриття, заспокоюють, не допускають паніки і надають різноманітну допомогу.

Також варто відзначити злагоджену роботу адміністрації міста . У будинках, що не постраждали від обстрілів, є вода, електрика, інтернет та мобільний зв’язок,  телебачення теж працює.  Нагадаємо, що 1 березня мер Чернігова Владислав Атрошенко оголосив про виплату грошової винагороди за вбитих і полонених російських вояків, а також за пошкодження ворожої техніки. Вже 2 березня почалися виплати.

Є труднощі із продуктами і ліками – більшість магазинів та аптек закриті, товарів у поодиноких відкритих крамницях мало. Кооперативних магазинів у Чернігові немає.

–Переживаю дежавю, – зізналась Ольга Володимирівна. – Вперше я так само ховалась і здригалась від обстрілів у 2014 році в Донецьку. Тепер переживаю цей жах вдруге. Та як вісім років тому, так і зараз я впевнена, що все буде Україна! За нами правда!

P.S. Вже після розмови з Ольгою Нагірняк від неї надійшло повідомлення: «У нас знову сирена і б’ють. По Чернігову нанесений страшний удар, у мене із вікон метрах у 800 величезний стовп диму. Схоже на авіабомбу.  Це вдарили по вокзалу, він поруч. Кажуть, там на коліях цистерни з пальним, вони  горять».

 ЖИТОМИРЩИНА

 «Усе для  Армії , усе для перемоги України над російською чумою!» – саме так можна охарактеризувати сьогодні самовіддану працю кооператорів Житомирщини. Гул сирен, запах диму, тяжкі руйнування, нанесені ворогом нашій землі, житловим будинкам, цілим об’єктам, не лише не злякали працівників системи, а й подвоїли, потроїли їхню енергію та бажання знищити дотла ту погань, яка заполонила міста і села рідної України в цілому і мальовничого Полісся зокрема.

Багато кооператорів, залишивши свої сім’ї  і  домівки, взяли до рук зброю, а кому це не під силу – продовжують виконувати головну місію споживчої кооперації, забезпечуючи населення товарами першої необхідності, а саме –продуктами харчування.

-Ми вже восьмий день живемо в умовах воєнного стану, але всі коопмагазини працюють у штатному режимі, – наголосив голова правління Споживспілки області Степан ГРИГОР’ЄВ.  – Перебоїв із постачанням хліба та інших продуктів харчування немає. Системні підприємства хлібопечення забезпечені всією необхідною сировиною. Щоправда, іноді є проблеми із постачанням молочної, м’ясної та ковбасної продукції. Але і їх ми оперативно вирішуємо, кооперативний ритейл, незважаючи на те, що магазини знаходяться на великій відстані один від одного, працює, здійснюючи доставку товарів першої необхідності. Як і скрізь по Україні, існують проблеми із пальним та інколи – з логістикою.  У штатному режимі працюють і наші ринки .

На підтримку Збройних сил України як від кооперативних організацій, так і від окремих працівників продовжує надходити фінансова допомога.

З 25 лютого Житомирський кооперативний фаховий коледж бізнесу і права на своїй базі організував приготування їжі для військових Житомира. По мірі можливості надається посильна допомога дитячому будинку для дітей із особливими потребами. Підвезення продуктів організовується силами кооператорів, викладачів коледжу, їхніх родин, близьких, друзів, загалом підприємців міста та навіть випадкових житомирян. Коледж працює у тісній співпраці з органами місцевої влади  та підприємствами  облспоживспілки .У приміщенні коледжу та гуртожитку працівниками організовано чергування.

І на цьому добрі справи кооператорів Житомирщини не закінчуються. Вони будуть продовжуватися доти, доки Україну та її землю не залишить останній солдат ворожої армії.

Інформацію збирали Інна Куницька, Михайло Мазур, Ярослав Бесклубенко, Зоя Цветаєва

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

БІЛЬШЕ НОВИН