Студенти ПУЕТ приєдналися до Міжнародного тижня тестування на ВІЛ та вірусні гепатити
З 20 по 26 листопада одночасно на п’яти континентах у понад 40 країнах світу триває Міжнародний тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити. Його мета – привернути увагу громадськості до важливості вчасного виявлення цих небезпечних захворювань.
Студенти-першокурсники Навчально-наукового інституту денної освіти Полтавського університету економіки і торгівлі підтримали акцію майже повним складом – читальна зала ледь вмістила всіх охочих взяти участь у квесті на тему «Міфи і реальність про шляхи поширення ВІЛ», поспілкуватися з психологом і соціальними працівниками БО «Світло надії», лікарем КП «Полтавський обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом», безкоштовно і анонімно пройти тестування на наявність ВІЛ та отримати бар’єрну контрацепцію.
Почали захід зі спілкування з психологинею БО «Світло надії» – Альоною Стецович. Спочатку студенти були небагатослівні, але за 5 хвилин діалог перетворився на активну дискусію – чи такі вже небезпечні тату, чому пірсинг варто робити у перевірених салонах, де покажуть, як стерилізують інструменти, чи відбудеться зараження ВІЛ, якщо випадково наступити на голку від використаного шприца на пляжі, чи переносять комарі ВІЛ, чи можна вилікувати ВІЛ та як убезпечитися від вірусу… В процесі спілкування з’ясували, що дехто з присутніх жодного разу не проходив тест на ВІЛ і не знає свого статусу. Молоді люди це пояснюють тим, що їм ніхто не розповідав про важливість тестування і що в Україні воно безкоштовне, добровільне та конфіденційне.
«З молоддю треба комунікувати, доносити їм інформацію про шляхи передачі інфекції і роз’яснювати необхідність знати свій статус. Молодь – наше майбутнє, а їхнє здоров’я – то і наша безпека. Вони ніби і знають про шляхи зараження, але при більш тісному спілкуванні зізнаються, що рідко користуються засобами контрацепції. Адже навіть презервативи нині для молоді – дорого. Більшість не тестувалися жодного разу за життя. Чому так? Мабуть, у нас не виховують культуру турботи про своє здоров’я і не знають, де це зробити безкоштовно. Про це треба говорити і якомога частіше. До речі, ПУЕТ – один з небагатьох закладів вищої освіти, що запросив нас з такою акцією», – зазначила Альона Стецович.
Нині в Україні офіційно зареєстровані майже 160 тисяч діагнозів ВІЛ. На Полтавщині, згідно з даними КП «Полтавський обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом», 3851 особа має статус ВІЛ+. Щодня в області підтверджують мінімум один новий випадок ВІЛ-інфекції. В групі ризику ті, хто ніколи не обстежувався на ВІЛ, споживачі ін’єкційних наркотиків, любителі незахищеного сексу та люди з хронічними захворюваннями. Оптимальний вихід з цієї ситуації – максимальний доступ цільових груп до бар’єрної контрацепції та активна просвітницька робота.
«Такі акції – це, по суті, інформування цільової аудиторії. І ця інформація захистить не одну людину від зараження у майбутньому. Молоді пари, які займаються сексом або готуються займатися сексом, для них такі акції – дуже актуальні. Якщо людина вже була в групі ризику, не факт, що вона візьме участь в анонімному тестуванні під час такої акції, але вона знатиме, куди можна прийти за консультацією»,- стверджує Тетяна Голубєва – лікарка КП «Полтавський обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом».
Загалом, на лекцію та квест «Міфи і реальність про шляхи поширення ВІЛ» прийшли більше 80 слухачів. Майже половина з них для себе ухвалили рішення пройти тест на ВІЛ. Тестування проводили медсестри КП «Полтавський обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом» – в окремому кабінеті, з дотриманням усіх вимог епідбезпеки.
Доки студенти чекали на результати експрес-тестів, обговорювали почуте на лекції. Особливо позитивно оцінили можливість дізнатися свій ВІЛ-статус і отримати бар’єрні контрацептиви.
«Мої враження від сьогоднішнього заходу позитивні. Інформування студентської молоді щодо ВІЛ-інфекції є дуже корисним і актуальним в наш час оскільки сьогодні викликом для суспільства є не лише війна, але й такі страшні захворювання. Я, на приклад, для себе дізнався дещо нове з методології протидії інфекції на безсимптомній стадії. Кожна людина має час від часу проходити тестування. Всі ми в групі ризику, адже заразитися можна не тільки статевим шляхом, а й в тату салоні, чи у майстра з пірсингу»,- розповідає студент Денис Сенатор.
«Сьогодні почула інформацію, про яку навіть не підозрювала, що, наприклад, ВІЛ може передаватися через грудне молоко. І також дізналася статистику щодо ВІЛ-інфікованих в області. Навіть не уявляла, що так багато нині є носіями вірусу ВІЛ. Такі заходи потрібні не тільки для того, щоб інформувати, а насамперед щоб сформувати у молоді звичку час від часу перевіряти свій статус. І що не потрібно цього боятися. А ще важливість цього заходу в тому, що, якби сьогодні я не мала можливість пройти тут тест, навіть не знаю, коли б знайшла час кудись йти», – розмірковує студентка Анастасія Добродєєва.
«Для студентів дуже важливо мати можливість і поспілкуватися з лікарем, і зробити тест. Тому що такий активний період – 18 років, гормони грають», – зазначив Богдан Овертас.
«Навіть не думав, що почую щось нове. Але дізнався багато цікавого про те, чи можна заразитися ВІЛ, на приклад, наступивши на голку від використаного шприца в лісі чи на пляжі. І ще такий момент – якби не сьогоднішній захід, то навряд чи замислився, що потрібно протестуватися. Тому, дякую за таку можливість», – сказав Максим Бондаренко.
Наступна нагода зробити тест на ВІЛ та поспілкуватися з лікарем чи психологом в стінах університету, скоріше за все, буде в травні, коли світ згадує людей, померлих від СНІДу.