“Університетська освіта” у ПУЕТ: принципи академічної доброчесності та перспективи наукової діяльності студентів
На початку нового навчального року у Полтавському університеті економіки і торгівлі стартував інтегральний курс “Університетська освіта”, що має на меті ознайомити першокурсників зі стратегією та напрямами діяльності університету. За словами першої проректорки ПУЕТ, д.е.н., професорки, Наталії Педченко, нині завдання закладу вищої освіти – не тільки забезпечити доступ студентів до освітніх програм, а й навчити їх якісно вчитися. Тому, під час однієї із зустрічей (що відбувалася через сигнал повітряної тривоги в спеціально обладнаному укритті) команди викладачів і студентів у рамках курсу «Університетська освіта», представили науковий напрям розвитку ПУЕТ. Розповіли про його прояви, рівні та ідентифікатори.
“Класичний університет – це, насамперед, освіта і наука. Оскільки не можна розглядати освітній процес, без науки. Адже у кожній освітній компоненті будуть наукові дослідження, науковий пошук, наукові пропозиції. Ми розкриємо для вас, що таке наука і як досягти в ній успіху. Ви дізнаєтесь, що таке рейтинги здобувачів вищої освіти, силабуси, навчальні плани, дистанційні курси, як виграти грант на навчання або стати учасником стипендіальної програми”, – зазначила Наталія Педченко під час спілкування зі студентами.
Завідувачка науково-організаційного відділу Полтавського університету економіки і торгівлі – Наталія Манжура привітала першокурсників з тим, що вони приєдналися до великої і дружньої ПУЕТівської родини та закликала брати активну участь у науковому житті університету. А воно, завдяки сучасним технологіям, активно відбувається в онлайн і офлайн форматах за різними напрямами. Серед них – всеукраїнські та міжнародні наукові студентські конференції.
“Міжнародні студентські конференції у нашому університеті відбуваються у листопаді та квітні, а всеукраїнська – у травні. Крім конференцій, протягом року відбувається ціла низка круглих столів, семінарів, форумів”, – розповіла Наталія Манжура.
У Полтавському університеті економіки і торгівлі виходять два фахових видання «Науковий вісник» – серії «Економічні науки» та «Технічні науки», які індексуються у науковометричній базі Index Copernicus. Студенти, у співавторстві з науково-педагогічними працівниками можуть публікувати в них наукові дослідження.
Серед наукових активностей для студентів – участь у виконанні науково-дослідних тем спільно з викладачами, аспірантами. Студенти всіх курсів активно долучаються до роботи наукових гуртків, яких у ПУЕТ 42.
Завдяки тісним контактам ПУЕТ з вітчизняними та закордонними закладами вищої освіти, постійно проводять гостьові лекції з представниками партнерських університетів та здійснюють академічну мобільність. Як приклад – нещодавні активності з науковцями Талліннського університету, Гарвардської бізнес-школи…
ля активних студентів, які братимуть участь у науковій діяльності, конкурсах, спортивному і культурному житті університету, передбачені стипендії від Укркоопспілки, Вченої ради та ректорату університету. Також здобувачі вищої освіти можуть претендувати на гранти від різних організацій і фондів. Як перемагати в таких активностях, своїм досвідом поділився з присутніми студент 2 курсу освітньої програми «Підприємництво, торгівля та логістика», Голова наукового товариства студентів ПУЕТ – Данило Посполітак. На 1 курсі, під керівництвом к.е.н., доцента кафедри підприємництва, торгівлі та біржової діяльності, очільника Молодіжного бізнес-центру ПУЕТ – Ігора Юрка, він виборов 3 місце на Всеукраїнському студентському конкурсі бізнес-проєктів «Бізнес-трамплін». А нині втілив свій проєкт зі створення велоцентру в реальність.
Якісна сучасна наукова діяльність не можлива без дотримання принципів академічної доброчесності. Поняття «академічна доброчесність» розглядають на рівні держави і воно міститься в ЗУ «Про освіту». К.е.н., уповноважена особа зі сприяння академічній доброчесності у Полтавському університеті економіки і торгівлі, Віталій Шаповалов ознайомив першокурсників з принципами академічної доброчесності і аргументував, чому їх варто дотримуватися. А також розповів, що робить університет у цій сфері.
“Наше завдання – забезпечити середовище, в якому кожен студент зможе чесно і справедливо досягати успіху. Ми віримо, що розуміння і дотримання принципів академічної доброчесності є ключем до успішного навчання і розвитку”, – наголосив Віталій Шаповалов.
Кожен студент ПУЕТ є підписантом Декларації про академічну доброчесність. Згідно з цим документом, здобувачі вищої освіти обіцяють не вдаватися до академічного плагіату, самоплагіату, фабрикації, фальсифікації, списування, обману, хабарництва, необ’єктивного оцінювання. Завдяки дотриманню цих вимог здобувачами вищої освіти, стверджує Віталій Олегович, зростає довіра працедавців до знань випускників університету, підвищується якість дипломів і, відповідно, шанси влаштуватися на високооплачувану роботу. Першокурсники вважають подібні вимоги у науковій царині справедливими та актуальними.
«До списування й раніше ставилися негативно. Адже сюди прийшли, щоб опанувати професію, а не просто отримати диплом. Тому, навчатимемося згідно з принципами академічної доброчесності», – запевнили студенти 1 курсу освітньої програми «Управління персоналом міжнародних корпорацій», Тимур Ребека, Андрій Хуторний і Дмитро Кас’ян.
«Дуже цікава зустріч. Особливо порадували можливості участі у різних конкурсах і грантових програмах. Ще мене приємно вразила кількість наукових гуртків для студентів у ПУЕТ. Замислився про наукову діяльність», – ділиться враженнями від почутого студент 1 курсу освітньої програми «Управління персоналом міжнародних корпорацій», Антон Шамбор.
«Теж зацікавила інформація про принципи академічної доброчесності. Цікава презентація і спікер все, так би мовити, «розклав по полицях». Вразила розповідь Данила Посполітака, який вже на 1 курсі створив успішний стартап!», – не приховує емоцій студентка 1 курсу освітньої програми «Готельно-ресторанна справа», Кіра Шикалова
Таким чином, курс “Університетська освіта” не тільки допомагає першокурсникам ознайомитися з напрямами діяльності університету, а й зацікавлює та спонукає розкрити свій потенціал у науковій діяльності, набути лідерських навичок і повною мірою реалізувати найамбітніші плани у майбутній професії.