Вміти рятувати життя: у ПУЕТ навчали алгоритмам першої домедичної допомоги
Науковці та співробітники ПУЕТ, разом з інструкторкою Полтавської обласної організації Червоного Хреста з надання першої домедичної допомоги – Валентиною Родик, на базі університету, навчалися, як грамотно допомогти постраждалим в разі надзвичайних подій. Йдеться про аварії, вибухи, пожежі, а також про побутове травмування чи загострення хронічних станів. Такі тренінги вчать не панікувати на місці пригоди, а відтак, не втрачати дорогоцінний для потерпілого час. Про важливість і подальшу підтримку міською владою заходів, що допомагають врятувати життя, говорив і перший заступник міського голови Полтави – Валерій Пархоменко, який відкрив ці курси.
Подібні заходи у Полтавському університеті економіки і торгівлі активно почали проводити ще з 2022 року. Але запит на таке навчання є постійно. Багато хто тоді не встиг пройти курс першої домедичної допомоги і зараз надолужують.
«Є програма «Розвиток освіти дорослих» Полтавської ТГ на 2021-2025 роки. В ній прописані заняття з надання першої домедичної допомоги. Організували ці заняття для співробітників ПУЕТ ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» та КО «Інститут розвитку міста Полтава». Знання, які надають на цьому тренінгу, потрібні усім дорослим. Навіть, якщо ви колись навчалися на подібних тренінгах, знання варто постійно оновлювати», – наголосила одна з організаторок вишколу, виконавча директорка ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини», докторка педагогічних наук, професорка, Світлана Нестуля.
«Ми вивчали алгоритм домедичної допомоги, відновне положення, серцево-легеневу реанімацію, кровотечі і порядок допомоги при невідкладних станах – епілепсії, інсульті, інфаркті. Також говорили про допомогу хворим на цукровий діабет, якщо у такої людини різко погіршилося самопочуття
Сьогодні була «сильна група» – з цікавістю слухали теоретичний матеріал і активно відпрацьовували практичні навички, ставили питання, моделювали ситуації і розробляли оптимальні алгоритми дій у таких випадках», – зазначила інструкторка з надання першої домедичної допомоги, заступниця Голови Полтавської обласної організації Червоного Хреста, Валентина Родик.
Слухали тренерку надзвичайно уважно, адже останнім часом техніки надання першої домедичної допомоги змінилися. Наприклад, якщо раніше при рясній носовій кровотечі голову нахиляли назад, то нині лікарі рекомендують, навпаки, нахиляти голову вниз. Нові протоколи домедичної допомоги і при епілептичному нападі – не фіксувати язик хворого ложкою. Таких змін у алгоритмах домедичної допомоги – багато. Ще одне нововведення – наявність дефібриляторів на вокзалах і у великих торговельних центрах. На вході до закладів, які мають цей прилад, є спеціальні оголошення і вказівники напрямку, де він зберігається. Але потрібно ним вміти скористатися у невідкладній ситуації. Цьому також навчали на тренінгу. До речі, дехто зі слухачів вперше побачили турнікети та дефібрилятори. Тому, вдячні за можливість пройти такі інтенсивні курси. Усі учасники успішно виконали обов’язкову програму тренінгу і отримали сертифікати.
«Знати основи домедичної допомоги дуже важливо в наш час. Ніхто не застрахований від травмувань. Ми відповідальні за молодь, яка навчається в університеті. Бувають і такі випадки, що студенти, які переїхали з місць, де відбуваються бойові дії чи демобілізовані з лав ЗСУ, мають нервові зриви. Ми, викладачі, маємо знати, як грамотно допомогти», – вважає методистка ПУЕТ, Світлана Маляренко.
«Я вперше на такому навчанні. До цього мала базові знання з домедичної допомоги, які вивчала ще у школі, в рамках курсу «Захист України». Тому, для мене більшість почутої інформації – нова», – говорить фахівчиня Навчально-наукового центру з якості освіти ПУЕТ, Вероніка Гаріфуліна.
«Таке навчання дуже потрібне, особливо враховуючи ті події, що відбуваються навколо нас. Ми, як правило, в житті не стикаємося з такими ситуаціями, але все може статися. Маємо бути готові надати першу домедичну допомогу постраждалим. Сьогодні дізналася багато нового, особливо щодо допомоги при інфаркті, інсульті, епілепсії…», – розповіла завідувачка лабораторії кафедри технологій харчових виробництв і ресторанного господарства ПУЕТ, Ірина Прокопенко.
Зважаючи на постійний запит на курси з надання першої домедичної допомоги, наступного року в Полтавському університеті економіки і торгівлі планують розширити практику таких тренінгів для дорослих.