Eng
1155

Інтелектуальні змагання «Дебати – 2023» у ПУЕТ

У ПУЕТ відбулися обласні змагання інтелектуальної гри «Дебати – 2023». Серед організаторів – Департамент освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації, Полтавська академія неперервної освіти імені М.В.Остроградського, Полтавський університет економіки і торгівлі. Місце проведення обрали зважаючи на вимоги безпеки.

«Не кожен ЗВО відповідає всім вимогам проведення цього заходу. Насамперед нас цікавила наявність укриття, науково-педагогічні працівники та здобувачі вищої освіти з досвідом проведення дебатів. Адже під час змагань ми залучили 26 суддів і 11 таймкіперів, які попередньо пройшли навчання», – зазначила одна з організаторок змагань, методистка ПАНО ім. М. В. Остроградського, Ольга Красницька.

В другому турі обласних змагань «Дебати – 2023» взяли участь 20 команд – переможці відбіркового туру в своїх територіальних громадах.

«Три роки з різних причин – коронавірус, потім широкомасштабне вторгнення росії в Україну – дебати не відбувалися на обласному рівні. І це величезний плюс, що дебати відбулися і з щирою вдячністю адміністрації ПУЕТ, які прийняли дебати і забезпечили неперервність проведення дебатів. Адже ворог підступний – були повітряні тривоги, учні працювали в укриттях, в безпечних місцях і мали можливість абстрагуватися від цих непростих викликів війни і якісно дискутувати. А найголовніше – отримати нових друзів і стимул для подальшого розвитку їх, як особистостей»,- наголошує  перший заступник директора Полтавської академії неперервної освіти імені М.В.Остроградського, Вадим Пилипенко.

Дебати – це рольова інтелектуальна гра, суть якої полягає в публічному, організованому обміні думками між командами на задану тематику. Існує  кілька форматів  проведення цієї гри.  Дебатери Полтавщини змагалися згідно з правилами Всесвітнього формату шкільних дебатів, коли кожна команда  має трьох спікерів, промова триває 8 хвилин, а раунд загалом –  56 хвилин. Відповідно до результатів жеребкування, одна палата стверджує надані тези, а інша – заперечує. За словами учасників, теми дебатів – мега актуальні: «Чи впливають негативно соціальні мережі на молодь?» та «Чи повернуться більшість мігрантів на Батьківщину після закінчення російсько-української війни?» Рівень цьогорічних дебатантів – надзвичайно високий. У своїх промовах вони демонстрували не лише майстерність вербальної та невербальної комунікації, а й цитували результати наукових досліджень та журналістських розслідувань на заявлену тему. «Дебати – 2023» зібрали в ПУЕТі кращих з кращих юних інтелектуалів області.

Після відбіркових раундів, до півфіналу ввійшли чотири команди: «Феміда»  Пирятинського ліцею №4 Пирятинської міської ради Полтавської області, «Кредо» загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 з Горішніх Плавнів, «Сократ» КЗ «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №19 Полтавської міської ради Полтавської області» і «Розумні панянки» КЗ «Розсошенська гімназія Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області». Для декого – це перший досвід участі в грі на такому високому рівні.

«В другому турі обласних змагань ми вперше. Готувалися більше місяця. Але ж найголовніше, що такі змагання навчають учнів спілкуванню, з’являються нові друзі. Ну, і, звичайно, оскільки це інтелектуальна гра, то це і розвиток ерудиції, нові знання, навички дебатування. І ще – нам дуже сподобалося місце проведення дебатів – університет. Були  не тільки в аудиторіях, де відбуваються дебати. А й в читальній залі, ночували в гуртожитку. То, скажу, що нам дуже сподобалося», – ділиться враженнями  Галина Бабич, керівник команди «Феміда».

«Мене приємно вразив сам університет – красивий, охайний, ввічливий персонал. Гра була цікава, пізнавальна. Отримав нові враження. І теми дебатів – актуальні саме для молоді. Це те,  з чим ми стикаємося щодня. От ми сьогодні дискутували про соціальні мережі – добре це для молоді чи погано. Наша команда була стверджуючою стороною. В житті я теж дотримуюсь тієї точки зору, що соцмережі – це більше позитив, ніж негатив», – додає учасник команди «Феміда» Євгеній Седміров.

 «Враження від дебатів дуже гарні. Опоненти були різні – з різною тактикою гри, але всі доброзичливі. І це, мабуть, головніше. Мені дуже сподобалося. І теми організатори обрали дуже актуальні», – говорить гравець команди «Сократ» Ярослав Ковтун.

Команду «Розумні панянки» КЗ «Розсошенська гімназія Щербанівської сільської ради Полтавського району Полтавської області» представляли Марія Іванишин, Ізабела Ляшенко, Катерина Мартиненко.

«Це дуже цікавий експеримент для нас. Ми не так часто дебатуємо офлайн. Вміння грамотно дебатувати точно знадобляться у майбутньому – це і вміння чітко формулювати свою точку зору, і не боятися виступати на публіку, перевіряти інформацію на фейковість.   Це допоможе навіть в спілкуванні з однолітками і батьками. І теми дебатів надзвичайно актуальні – і соціальні мережі, і повернення українців після війни», – одностайно заявили панянки.

Дуже важливо, що в непростий час воєнних викликів молодь має можливість працювати  над вдосконаленням власних вмінь вести дискусію. Український суверенітет і державність сьогодні проходять шлях становлення на міжнародній арені. Країна-агрессор росія низкою міжнародних інституцій визнана країною, що сприяє тероризму, а режим путіна – злочинним. В цивілізованому світі такі рішення ухвалюють шляхом дискусій, диспутів, дебатів.

«Інтелектуальна молодь – то майбутнє України. Мені приємно і я хочу подякувати організаторам «Дебатів-2023», що вони обрали наш університет. Адже ми проводимо дуже багато активностей. Ми раді всіх вітати в стінах нашого університету, як під час дебатів, так і без них – перебуваючи в Полтаві, ви можете завжди прийти до університету,  прокомунікувати з викладачами. Знаю, що наші дебатанти побували в унікальному Музеї імерсивних технологій, що діє в ПУЕТ. Дійсно, наш університет – платформа для креативу, для розвитку. Ми – до ваших послуг!»,- підкреслила  перша проректорка Полтавського університету економіки і торгівлі, Наталія Педченко.

В результаті запеклої боротьби (різниця між призерами склала всього по кілька балів), перемогу і Золотий кубок  у фіналі інтелектуальної гри «Дебати – 2023» здобула команда «Розумні панянки», Срібний кубок – у команди «Сократ». Бронзові кубки отримали команди «Кредо» і «Феміда». Кращими спікерами члени журі визнали Єву Запорожцеву з Горішніх Плавнів і Євгенія Седмірова з Пирятина. Також дебатанти півфінальних і фінальних раундів отримали грамоти і подарунки від організаторів.

БІЛЬШЕ НОВИН