Eng
126

«СЛОВО, ЩО ЙДЕ ВІД СЕРЦЯ, ПРОНИКАЄ В СЕРЦЕ…» Українсько-азербайджанські зв’язки Полтавського університету економіки і торгівлі

11 травня 2023 року в Полтавському університеті економіки і торгівлі відбулися наукові читання «Громадянський і науковий подвиг Титанів».

Поштовхом до її організації стала багаторічна робота з популяризації азербайджанської культури Намазалі Мустафаєва, вченого, засновника й голови Громадського об’єднання «Розвиток і Мир» (м. Баку), лауреата міжнародної премії Фонду культури України імені Бориса Олійника, зокрема, його опублікована 1 вересня 2022 року в газеті «Зорі Полтавщини» стаття «Велич слів, шляхетність справ…», присвячена видатному азербайджанському поетові й мислителю Нізамі Гянджеві та дослідникові його творчості – всесвітньо відомому українському сходознавцеві Агатангелу Кримському. Важливо, що захоплення духовно-інтелектуальним перегуком геніїв через простір і час, потреба осмислення міжкультурних зв’язків сприяли нашому поверненню, незважаючи на воєнний стан, до Азербайджанського культурно-просвітницького центру, який діє в університеті понад десять років. Цього травневого дня ми зібралися, щоб наситити його стіни енергією спілкування і взаєморозуміння, оживити роздумами про спільні для наших народів цінності: патріотизм, свободолюбність, гідність, єдність, відповідальність за збереження і примноження інтелектуальної й мистецької спадщини, – те, що робить українців та азербайджанців незламними і надає нашим життям глибоких сенсів. Прикметно, що наукові читання відбулися в дні вшанування 100-ліття загальнонаціонального лідера азербайджанського народу, державника Гейдара Алієва.

Відкрив зібрання ректор Полтавського університету економіки і торгівлі, заслужений працівник освіти України, доктор історичних наук, професор Олексій Олексійович Нестуля, який акцентував на тривалих наукових, освітніх, культурних та особистих зв’язках нашого вишу з азербайджанцями на їхній батьківщині і в Україні, згадав історію створення Азербайджанського культурно-просвітницького центру, з теплом розповів про робочі подорожі батьківщиною Нізамі, які запам’яталися не тільки високим професіоналізмом й організаційним талантом колег, а й щедрою гостинністю і доброзичливістю.

Вітальне слово ректора Полтавського університету економіки і торгівлі, доктора історичних наук, професора Олексія Нестулі

Розмова про Нізамі Гянджеві та Агатангела Кримського не була б такою глибокою і щирою без зустрічі з дружньою азербайджанською спільнотою Полтави. Щоб дізнатися одне про одного більше, поговорити про надважливі теми, які єднають нас упродовж кількох сотень літ і роблять незламними сьогодні, до університету завітали голова Громадської організації «Рада азербайджанців України в Полтавській області» Фізулі Ганбаров, активний діяч азербайджанської діаспори Хангусейн Ханкішієв та підприємець Срадж Мусаєв.

Полтавський підприємець Срадж Мусаєв, літературознавець Світлана Ленська та студенти Полтавського університету економіки і торгівлі в Азербайджанському культурно-просвітницькому центрі ПУЕТ

У вітальному слові Фізулі Рішад огли, який, до речі, народився в Гянджі, подякував організаторам читань за увагу до азербайджанської історії й культури, багаторічну плідну співпрацю з університетом, який характеризується  інноваційністю, відкритістю до сучасних ідей, цінуванням культурної багатоманітності, міжетнічною толерантністю. Він вручив подяку Полтавському університету економіки і торгівлі в особі його ректора Олексія Олексійовича Нестулі і висловив надію на подальшу успішну реалізацію спільних перспективних проєктів.

Ректор Полтавського університету економіки і торгівлі Олексій Нестуля і голова Громадської організації «Рада азербайджанців України в Полтавські області» Фізулі Ганбаров

Справді, полтавські азербайджанці завжди були нашими друзями і надійними партнерами. Зважаючи на це університет підписав Меморандум про співпрацю з Громадською організацією «Рада азербайджанців України в Полтавській області», яка базується на принципах рівноправності, відкритості, доброчинності й толерантності, сприяє налагодженню конструктивної і взаємовигідної міжкультурної взаємодії на теренах Полтавщини, обміну досвідом у сферах освіти, науки, культури, мистецтва, економіки, туризму тощо.

Підписання Меморандуму про співпрацю між Полтавським університетом економіки і торгівлі та Громадською організацією «Рада азербайджанців України в Полтавські області»

Ведуча читань Віта Сарапин, вчений секретар університету, кандидатка філологічних наук, доцентка, зачитала звернення до учасників зібрання пана Намазалі Мустафаєва, який висловив «особливу подяку ректору університету, професору Олексієві Олексійовичу Нестулі, організаторам цих дуже актуальних читань, викладачам, Азербайджанському культурно-просвітницькому центру, усім, хто, незважаючи на складну воєнну обстановку, що призвела до припинення звичного культурного життя в країні, сприяли їх проведенню, допомогли подальшому розвитку культурних зв’язків Азербайджану та України».

Вчений секретар університету, кандидат філологічних наук, доцент Віта Сарапин

Організатори читань поставили за мету залучити до розмислів про феномен Нізамі в інтерпретації Агатангела Кримського передусім молодь. Їх інтелектуальне осердя становили майбутні правознавці, які ґрунтовно підготувалися до заходу. Вони мандрували уявними життєвими шляхами поета, розшифровували його псевдонім, захоплювалися блискучою освітою, аналізували основні твори, які стали дорогоцінними перлинами в короні світової літератури, занурювалися в таїну геніальності і новаторство, яке випередило час, шукали впливи образів і мотивів творчості в європейській літературі. Великий азербайджанський митець ставав ближчим, коли учасники читань знаходили виразні паралелі його життя і творчості з постатями і мотивами української культури. Так, поетові звернення до сина виявилися ще зрозумілішими й ціннішими, коли згадували, що в українській культурній спадщині є такі ж адресовані нащадкам «Послання дітям» князя Володимира Мономаха і «Заповіт» та «І мертвим, і живим…» Тараса Шевченка, що «Пятериця» відгукується в нашій приказці про маму і дітей, яких до болю шкода, як кожен палець на руці, а свободу, як найвищу святиню, сповідував і наш великий філософ Сковорода, що так само, як і Нізамі Гянджеві, «де народився, там і згодився» зачинатель нової української мови і літератури полтавець Іван Котляревський…

Студенти продемонстрували глибокі знання про відгуки постаті і творчості Нізамі Гянджеві в Україні. Зокрема, ішлося про поеми в українських перекладах Миколи Гулака, Леоніда Первомайського, Василя Мицика, Семена Абрамовича. Вони підкреслювали, що серед найкращих видань зарубіжної літератури у 2021 році український ПЕН назвав і поему «Лейла і Меджнун» видавництва «Ярославів Вал». ПУЕТівська молодь знає, що 15 вересня 2021 року в сквері на площі Фейєрбаха в Харкові відкрили перший в Україні пам’ятник Нізамі Гянджеві, а композиція «Хамсе» народного художника України Катіба Мамедова прикрашає Ботанічний сад імені академіка О. В. Фоміна в Києві.

З пізнавальними науковими доповідями виступили студентки першого курсу спеціальності «Право» Анна Полонська («Політико-правові погляди Нізамі Гянджеві») та Дар’я Савченко («Таїна любові в поемах Нізамі Гянджеві»).

Із доповіддю виступає студентка першого курсу спеціальності «Право» Анна Полонська

Із доповіддю виступає студентка першого курсу спеціальності «Право» Дар’я Савченко

Про внесок Агатангела Кримського в розвиток світової орієнталістики та його визначальну роль у поверненні Нізамві Гянджеві азербайджанському народові розповіла присутнім відома літературознавиця, докторка філологічних наук, професорка кафедри української літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Світлана Василівна Ленська. Дослідниця розкрила історію створення монографії «Нізамі та його сучасники», охарактеризувала методологію дослідження, назвала діяльність визначного українця – засновника Національної академії наук України, мовознавця, перекладача, письменника, вченого-сходознавця, поліглота – творчим подвигом гідної особистості, котра, будучи жертвою радянського тоталітарного режиму, стала уособленням незламності духу і відданості справі.

Виступ доктора філологічних наук, професора Світлани Ленської

Гармонії думки і слова сприяла поезія Нізамі. Вірші митця рідною мовою прочитав активний діяч азербайджанської діаспори в Полтаві, випускник Полтавського університету економіки і торгівлі Хангусейн Ханкішієв.

Поезію Нізамі рідною мовою читає Хангусейн Ханкішиєв

А по-українськи – щиро, вишукано, захопливо – уривки з поеми «Лейла і Менджнун» декламували першокурсники. Юрій Мунтяну мужньо і мудро представив роздуми автора про задум цього видатного ліро-епічного полотна та свободу творчої думки поета. Єлизавета Левченко ніжними і тремтливими словами Лейли у весняному саду виповідала тугу всіх українських дівчат і жінок через розлуку з дорогими серцю й коханими чоловіками воїнами і віру в про їхнє щасливе повернення у рідний дім – з переможним миром.

Уривки з поеми Нізамі «Лейла і Менджун» в українському перекладі читають студенти-першокурсники специальності «Право» Юрій Мунтяну та Єлизавета Левченко

Тож наша зустріч закінчилася кодою високої поезії і переконанням у тому, що велика література насичує серця через простір і час.

Наукові читання завершилися, але товариські взаємини братніх народів тривають. 26 травня 2023 року на запрошення Ради азербайджанців України в Полтавській області представники університету – депутат Полтавської обласної ради, доцент кафедри менеджменту Яніна Барибіна та вчений секретар ПУЕТ Віта Сарапин узяли участь в урочистостях з нагоди Дня незалежності Азербайджану, організованих Почесним консульством Азербайджанської Республіки в м. Харків та Полтавською обласною військовою адміністрацією.

У виступах заступника начальника Полтавської обласної військової адміністрації Ігоря Панченка та Почесного консула Азербайджанської Республіки пана Афгана Салманова йшлося про цінність багаторічної співпраці і взаєморозуміння наших народів, перегуки нашої історії і силу наших вільнолюбних характерів. Азербайджанські й українські мелодії, які прозвучали на святі, наснажували серця всіх присутніх вірою в Перемогу!

Доцент кафедри менеджменту Яніна Барибіна та випускник ПУЕТ Хангусейн Ханкішиєв

Вітання з Днем незалежності Азербайджану

БІЛЬШЕ НОВИН