Eng

21

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Ми продовжуємо писати хронологію роботи системи споживчої кооперації України в умовах війни. На жаль, у деяких регіонах нашої країни ситуація складається дуже важко, не завжди є зв’язок або ж навіть час на розмову. Втім, попри все, із нами виходять на зв’язок. Сьогодні дуже важливо відчувати підтримку одне одного, знати, що наші люди живі і здорові, хтось може працювати на повну, як от у Західних регіонах країни. Хтось пребує підтримки бодай словом, а хтось навіть у дуже складних умовах намагається виконувати свої обов’язки. Наша стрічка новин – тому свідчення

ВІННИЧЧИНА

Наш дзвінок застав першого заступника голови правління Вінницької облспоживспілки Віталія КИРИЛЮКА на апаратній нараді, де вирішувалися питання першочергової ваги, пов’язані з введенням воєнного стану й роботи кооперативних закладів у надзвичайних умовах. З власної ініціативи Віталій Анатолійович пообіцяв щоранку виходити на зв’язок та інформувати про поточну інформацію. І слова свого дотримався.

-Від кооперативної спільноти Латвії на адресу Вінницької облспоживспілки надійшла матеріальна допомога у розмірі 150 тисяч гривень, яка була перерахована на підтримку нашої армії, котра мужньо боронить наші рубежі.

У зв’язку з надзвичайною ситуацією облспоживспілкою прийнято рішення розконсервувати деякі кондитерські цеха і перевести їх на випічку хліба. Працюють у три зміни. Задіяні також усі заклади громадського харчування, котрі забезпечують потреби бійців тероборони: готують вареники, пельмені, чебуреки тощо.

На Вінниччині поки ситуація більш спокійна, тому сюди прибули тисячі біженців з інших регіонів України. Долучилися до розселення їх у приватному секторі, забезпечуємо для них нормальні умови проживання.

СУМЩИНА

Це одна з найгарячіших точок, де точаться запеклі бої. Нас цікавила обстановка в Краснопільській райспоживспілці, адже ця територіальна одиниця на значній протяжності межує з Білгородською і Курською областями ворожої РФ.

Як повідомив голова правління райспоживспілки Сергій Федорович МОРОЗОВ, днями його призначено головою Краснопільської селищної ради, що зайвий раз доводить: наші кадри у великій пошані, що споживчій кооперації довіряють, що влада і кооперація об’єднуються у цю відповідальну для країни годину. При цьому Сергій Федорович продовжує суміщати ці дві вкрай важливі і відповідальні посади.

-Усі магазини  працюють, намагаємося вчасно поповнювати товарні запаси, аби люди відчували, що про них піклуються і дбають. Відомий далеко за межами району хлібохарчокомбінат забезпечує хлібобулочною продукцією кооперативні і позасистемні заклади.

Люди, як це не парадоксально, вже починають звикати до постійних обстрілів з градів, які практично не вщухають. Щодня повз Краснопілля сунеться танкова навала: танк, а за ним два бензовози. Місцеві жителі голіруч намагаються чинити опір непрошеним «гостям» усіма доступними засобами. Бачили серед ворогів загиблих – це зовсім юні бранці, котрі прийшли на нашу землю з братовбивчою місією.

Також нам пощастило зв’язатися з головою правління Спілки споживчих товариств Сумщини Магомедом ГАЛАЄВИМ. Ось що він нам розповів:

-У місті стало трохи тихіше, інтенсивність обстрілів дещо зменшилась. Зараз відновлюють електропостачання. Спілка працює, тримаємо зв’язок із районами в телефонному режимі.

Що стосується торговельних закладів, то у деяких магазинах товарів немає, деякі закрились. Головна причина такого сану справ –  відсутність логістики.

Також допомагаємо загонам теробороні на місцях із необхідним.

ДНІПРОПЕТРОВЩИНА

За словами заступника голови правління Дніпропетровської спілки споживчих товариств Миколи Васильовчиа Шапаря,  на момент нашої розмови ситуація в області була спокійною. А от значну небезпеку складає стан справ на Запорізькій АЕС.

Усе робиться для того, щоб працювали торговельні заклади. Оскільки логістика порушена, намагаємося самотужки забезпечувати магазини товарами: працівники самі їздять на закупи в місто, скупляються в Метро, на оптових складах. Асортимент в магазинах зменшився, але товари першої необхідності в наявності.

Звісно, що перераховуємо податки, збираємо допомогу на армію, на місцях допомагаємо теробороні товарами, продуктами харчування.

ЧЕРНІГІВЩИНА

У 8-березневому номері «Вістей…», який ми із таким натхненням готували ще до війни, мав бути надрукований красивий  репортаж про роботу пекарні «Наш пекар», що належить Новгород-Сіверській райспоживспілці.  Голова правління організації Ірина Тригуб розповіла нам, які чудові тематичні пряники випікає креативна команда кооперативних пекарів до 8 Березня.  Виготовлені за старовинним рецептом,  вручну розмальовані,  смачні й вишукані – все для найчарівнішої половини людства!  Минуло  кілька днів і як же кардинально змінилася ситуація. Тепер «Наш пекар» випікає лише хліб, та й то за потреби – бережуть борошно.

-Ситуація напружена, але ворог у місто не зайшов і обстрілів ми, слава Богу, не зазнавали. Ворожа техніка проїхала околицею міста в напрямку Шостки, а потім посунула  на Чернігів, – розповіла Ірина Вікторівна цього разу. – Сирени лунають щодня, містяни спускаються в укриття і терпляче чекають відбою тривоги.  Окремо хочу відзначити згуртованість нашої громади: чоловіки і жінки самоорганізувались для укріплення лікарні,  виготовлення маскувальних сіток, прибирання і облаштування підвалів, також чоловіки постійно ходять розчищати рови по місту та на його околицях – щоб був додатковий природний захист в разі бомбардування.  Слідкують ці групи самозахисту і за тим, щоб не було мародерства. На днях упіймали одного мародера, і за прикладом інших громад прив’язали скотчем до дерева в центрі міста, щоб іншим не кортіло повторити його «подвиг». Також ми домовились вимикати світло у будівлях із настанням темної пори доби, навіть позаклеювали лампочки на щитках, розташованих на вулиці.

Загадом кооперація працює. Продукти в наших магазинах є, хоча трапляються проблеми із доставкою. От, наприклад, зараз чекаємо на постачальника борошна, який намагається дістатися до нас із Кролевця через всі блок-пости.  Хліб відпускаємо по собівартості – 14-15 грн за буханку. Фермерську продукцію в місто доставляють старости навколишніх сіл.  Молоко вони взагалі роздають безкоштовно – у  нас багато сімей із дітками, є і дитячі будинки сімейного типу. «Наш пекар» безкоштовно доставляє хліб у кілька таких будинків.  Міська влада роздає продовольчі набори людям похилого віку.  Взагалі я впевнена, що Новгород-Сіверський у разі чого  виживе за рахунок нашої пекарні. Хоч вона і маленька, але ми розумно витрачаємо запаси сировини – випікаємо хліб тоді, коли в місті є потреба в ньому. Тобто піч запускаємо раз у 2 дня. Так і продукції всім вистачає, і залишків немає,  і запаси  не так тануть.

Настрій у місті бойовий. Спочатку, звичайно, люди були налякані. Та поступово всі заспокоїлись, і нині ми готові до опору, морально так точно.  Паніки немає. Ми тримаємось і молимось за всю Україну. Перемога буде за нами! І на нашій землі буде мир!

КІРОВГРАДЩИНА

– Тут ситуація більш-менш спокійна, але ми не втрачаємо пильності. Наше завдання – бути максимально згуртованими і готовими щомиті допомагати місцевим жителям, переселенцям та Українській армії, – говорить голова правління Спілки споживчих товариств Кіровоградської області Петро Петрушевський. – З метою координації та злагодженості дій у Споживспілці створили оперативний штаб. Ми щодня на своїх робочих місцях, перебуваємо у постійному контакті з керівниками кооперативних організацій та підприємств області, з органами місцевої влади.

Також Петро Петрушевський розповів, що у посиленому режимі здійснює свою діяльність хлібокомбінат Бобринецького райспоживтовариства. Виробниче підприємство має достатній запас сировини, тому продовжує випускати хлібобулочну продукцію у повному, необхідному для населення, обсязі. Було прийнято рішення у системних крамницях хліб кооперативного виробництва відпускати без торговельної націнки.

Що стосується торговельно-виробничого комплексу «Лідер» та закладів торгівлі, вони працюють у звичайному режимі, але графік роботи може змінюватися залежно від ситуації. Наразі є значний резерв продуктів та товарів повсякденного попиту, товарознавчі служби вживають всі можливі заходи, щоб постачання товарів здійснювалося вчасно і без перебоїв.

– Коли на «порозі» твоєї країни стоять ворожі війська, залишитися осторонь цих подій неможливо. Кожен по-своєму намагається бути корисним, допомогти та зробити свій внесок, захищаючи та підтримуючи свою країну, – розповідає заступник голови правління Споживспілки Вячеслав Будкевич. – Прикладів згуртованості та злагодженості у споживчій кооперації чимало. До слова, коли у Новомиргороді почалися проблеми з подачею води, місцеві кооператори змогли акумулювати наявні ресурси, транспорт, робочі руки та організувати забір води через свердловину і її розвозку містом, насамперед до закладів громадського харчування.

Свій кухонний фронт боротьби розгорнули у Компаніївському райспоживтоваристві та Новомиргородському споживчому товаристві «Златопольське»: на базі закладів ресторанного господарства «Вікторія», «Колос» почали безкоштовно готувати їжу для військових, патрульних та бійців терооборони. Допомагали в облаштуванні блок-постів, а також пальним, продуктовими наборами й посудом для територіальної оборони і у Гайворонському райспоживтоваристві.

– З перших днів повномасштабної війни українці об’єдналися, як ніколи. На Гайворонщині люди, зокрема і працівники райспоживтовариства, організували цех із виробництва консервованих страв для української армії, – розповідає голова правління Гайворонського райспоживтовариства Людмила Горбатюк. – За три дні роботи було виготовлено близько 1200 банок тушонки. Наші люди не лише допомагали домашніми харчами, а й особисто готували.

Долучаються до добрих справ і в Новоархангельському райспоживтоваристві. Тут у кожній кооперативній крамниці організували пункти збору товарів продовольчої та непродовольчої груп першої необхідності для забезпечення підрозділів територіальної оборони. Також зусиллями колективу Новоархангельського райспоживтовариства та її голови правління Наталії Слокви була сформована гуманітарна допомога з продуктами, речами та засобами гігієни для переселенців з інших регіонів нашої держави.

Не залишили кооператори поза увагою і питання облаштування укриттів. Так, свої підвальні приміщення для схову людей на час повітряної тривоги відкрили підприємство «Універсальна міжрайонна оптово-торговельна база» та Кіровоградський кооперативний фаховий коледж економіки і права імені М.П. Сая. Спільними зусиллями працівників споживчої кооперації та небайдужих громадян в обласному центрі з’явилися надійні укриття.

– Наше завдання – бути максимально згуртованими і готовими щомиті допомагати місцевим жителям, переселенцям та Українській армії, – говорить голова Петро Петрушевський. –  На сьогоднішній день система в області працює на 70 %. Є в кількох районах проблеми з наявністю круп, а також сіль і сірники, але не критично. З виробництвом та постачанням хлібу все добре, реалізується без всілякої націнки. Продукти першої необхідності не перевищують торгівельну надбавку, як і раніше.

МИКОЛАЇВЩИНА

Іван Андрійович БІЛОУС, голова правління Спілки споживчих товариств Миколаївської області:

-На сьогодні є труднощі майже в усіх районах області, у деяких місцевостях ідуть бої. На превеликий жаль, постраждали об’єкти споживчої кооперації в Баштанці – згорів універмаг, будівлі на ринку, і це найістотніші матеріальні втрати системи.

Щодо роботи – всі торговельні заклади, крім ринків у Миколаєві, ще працюють, але й у цьому місті вони почасти не припиняють торгівлю. Словом, там, де є люди, торговці виходять на роботу.

Магазини працюють усі, але, на превеликий жаль, продукція в багатьох закінчується. Хліб стараємося постачати скрізь, де тільки можливо. У половині районів області ми випікаємо хліб самі, тож розвозимо його регулярно. Перш за все це Жовтневий і Очаківський райони, які перебувають нині на вістрі подій, але навіть там, незважаючи на все, автомобілям із хлібом, ковбасними виробами вдається проїхати. Звісно, ми дуже переживаємо за наших працівників, які зранку виїжджають на таку небезпечну роботу, але поки що все гаразд.

Із борошном для випікання хліба в Очакові та Жовтневому районі перебоїв на сьогодні немає, натомість назріває проблема дефіциту дріжджів, але працюємо.

Отже, поки є товари і продукти в магазинах, а також сировина їх виготовлення, продовжуємо роботу. Але деякі магазини сьогодні, 4 березня, ймовірно, відкрилися востаннє, бо немає змоги постачати до них товари.

Ринки в районах переважно працюють, крім Вознесенського, що пов’язано з боями. Далі – орієнтуватимемося по ситуації.

ХЕРСОНСЬКИЙ КООПЕРАТИВНЙ ЕКОНОМІКО-ПРАВОВИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

Коли готувався цей матеріал, 4 березня, зв’язок із Херсоном зник. Та близько 17.00 Людмила Миколаївна Лімакова, директор коледжу, зателефонувала «Вістям…» і повідомила, що вона у відносній безпеці, в місті були шалені обстріли, та на даний момент вибухи вщухли, очевидно, це пов’язано із тим, що у місто зайшли окупанти.

Користуючись тишею, адміністрація коледжу намагається перерахувати працівникам заробітну плату за лютий. Також Людмила Миколаївна дуже тішиться з того, що перед новорічними святами працівникам коледжу було нараховано річну матеріальну допомогу, а від профспілкового комітету всім були видані хороші продуктові набори, які зараз багатьох неабияк виручають.

-Ми ще намагаємось допомагати нині нашим лікарням. На складі коледжу були нові ковдри і постільна білизна, то все це ми передали на потреби медзакладів, – розповіла Людмила Миколаївна. – Як би важко зараз не було, треба знаходити в собі сили, щоб вижити. І ми віримо, що буде мир!

Над випуском працювали Оксана Гуцул, Інна Куницька, Ірина Шіхієва, Ярослав Бесклубенко, Людмила Шаповалова

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

БІЛЬШЕ НОВИН