Eng

23

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Ще ніколи не було так невесело, як у цьогорічний День сміху. І хоча витончений гумор, щирий сміх – усе це додає настрою та оптимізму, від душі посміємось над провалом намірів російського агресора загарбати нашу країну після перемоги. Бо, як відомо, сміється той, хто сміється останнім…

До речі, сьогодні у соцмережах активно постили ось такі слова: на нічному засіданні Київрада прийняла рішення подовжити заборону на продаж алкоголю ще на 30 днів. Цьому повідомленню хтось посміявся, згадавши, що сьогодні 1 квітня, а хтось таки злякався. Мовляв, як ще місяць жити в стресі без вживання алкоголю?

Мабуть, ті, хто сьогодні ходив до магазину, були здивовані кількістю чоловіків, які колонами йшли до супермаркетів. По алкоголь, заборону торгувати яким у Києві скасовано в День сміху.

Тема алкоголю доволі пікантна, якщо говорити про її психологічний аспект. Бо не дуже приємно мати справу з тими, хто зловживає спиртними напоями. І користі від них теж ніякої. Водночас тема продажу алкоголю має серйозне економічне підґрунтя – торгівля, і кооперативна в тому числі, вже зазнала значних збитків через заборону продажу алкоголю впродовж першого місяця війни. Тож чи вдасться нашому суспільству втримати баланс, щоб і наслідки від «знімання стресу» алкоголем під час війни не були важкими і масовими для наших громадян, й акцизний збір від торгівлі алкоголем знову почав суттєво поповнювати державний бюджет, що вкрай важливо за умов війни?..

Оксана ГУЦУЛ, головний редактор «Вістей…»

РІВНЕНЩИНА

Оптимізм та віра не вичерпуються

32 тисячі гривень на момент написання матеріалу уже спрямували профспілкові організації споживчої кооперації Рівненщини на підтримку Збройних Сил України. Збір коштів не припиняється, бо у кооператорів не вичерпуються ні оптимізм, ані віра в нашу близьку перемогу.

Водночас правління споживспілки виділило кошти на підтримку одного з санаторіїв Федерації профспілок області. Там знайшли прихисток уже близько сотні українців (з них майже половина – діти), які вимушено полишили рідні домівки через постійні обстріли російських окупантів. Тож кошти на закупівлю продуктів харчування тут потрібні завжди. А обласна профспілкова організація передала в санаторій холодильник для їх зберігання.

Кооперативні організації також оперативно виконали доручення голови правління споживспілки Петра Бараша, запропонувавши немало наявних господарських площ для організації виробництв для внутрішньо переміщених осіб та під логістичні склади. Площі активно використовують, адже Рівненщина прийняла вже понад 35 тисяч вимушених переселенців, в області запрацювали перші переміщені зі сходу та півночі країни виробництва з Києва, Харкова, Гостомеля, Луганщини.

Тобто кооператори без зайвих розмов та піару (нині точно не до цього) підставляють владі своє надійне плече. Бо певні: у війні перемагає не лише армія, а й економіка.

– Ракетні удари по нафтобазах нас не зламали. Ми відпрацювали альтернативні шляхи надходження палива та його зберігання. Тому забезпечуємо і бізнес, і аграріїв пальним. Маємо ж бо амбітні плани – посіяти 420 тисяч гектарів ярих культур, і техніка вже в полях. Упевнений: Рівненщина забезпечить зерном і себе, й інші регіони України. А спекти хліб та реалізувати його допоможуть у тому числі наші надійні партнери – кооператори. Щиро вдячний їм за невтому працю на нашу перемогу. До слова, як і весь бізнес, вони можуть без проблем отримати безвідсоткові кредити від банків, – каже начальник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль. Він добре знає кооперацію зсередини. Адже його мама багато років пропрацювала в кооперації Березнівщини, а нині вона належить до поважної когорти ветеранів споживчої кооперації.

Інна ОМЕЛЯНЧУК

Коментує фахівець

Про ресторанний бізнес

За оперативною інформацією ситуація з використанням матеріальної бази ресторанного господарства через російську агресію в Україні різко погіршилась. Зменшилася кількість відвідувачів, знизився попит на проведення  урочистих і святкових заходів. Не сприяло зростанню обороту запровадження обмеження реалізації алкогольних напоїв і пива в березні.

Що ж нині відбувається з ресторанним господарством споживчої кооперації?

  • По всіх регіонах заклади громадського харчування залучені, як правило, до обслуговування біженців за місцем їх тимчасового проживання на вокзалах та інших місцях їх концентрації, власними силами, а також із залученням до такої роботи волонтерів.
  • У численних закладах виготовляють продукцію для відправки військовим на фронт.
  • Наприклад, тернополяни в ресторані «Водограй» та кафе облспоживсілки готують вареники, пельмені, ковбаски, голубці, котлети, заправляють їх у відрах смальцем і передають військовим на передову.
  • Майже всіма закладами області здійснюється харчування біженців та бійців тероборони. Приміром, окремо в координації з обласним штабом розміщення і харчування біженців організовано щоденне виїзне харчування на залізничному вокзалі. В асортименті гарячий бульйон, канапки з сосисками, обсмажені в яйці сардельки, пиріжки, компот тощо.
  • У гуртожитку кооперативного коледжу також здійснюється триразове безкоштовне харчування більш як 50 біженців, котрі живають у ньому. Для цього кооперативними організаціями та волонтерами постачають відповідні продукти.
  • У цілому кооперативне ресторанне господарство області працює через підприємницьку діяльність.
  • У всіх коопмаркетах області діють кафетерії–гриль, де реалізують продукцію власного виробництва, в тому числі сендвічі, пиріжки, канапки, бульйони, чай, каву, випічку тощо. Окрім цього, у 8 маркетах роблять власну випічку, піцу.

Василь ПАСЕНКО,

директор департаменту комерційної діяльності,

промисловості та заготівель

КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ

ДО УВАГИ КОНТРАГЕНТІВ

ЩОДО ПОРЯДКУ СПЛАТИ АКЦИЗНОГО ПОДАТКУ З РЕАЛІЗАЦІЇ В РОЗДРІБНІЙ МЕРЕЖІ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ, ТЮТЮНУ, ПРОМИСЛОВИХ ЗАМІННИКІВ ТЮТЮНУ ТА РІДИН, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ В ЕЛЕКТРОННИХ СИГАРЕТАХ

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» №1914-IX від 30.11.2021 р. (далі – «Закон 1914») було внесено ряд змін до податкового законодавства, зокрема тих, що стосуються порядку оподаткування акцизним податком операцій з реалізації в роздрібній мережі тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах (щодо зміни підходу до визначення платника даного податку, розширення об’єктів оподаткування тощо).

Розділом «Перехідні положення» Закону 1914 було визначено, що його норми стосовно зміни порядку оподаткування акцизним податком операцій з реалізації підакцизних товарів в роздрібній мережі набирають чинності з 1.01.2022 р., але не раніше набрання чинності змінами до Бюджетного кодексу України в частині запровадження механізму зарахування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів – тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, до місцевих бюджетів.

15.03.2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №2042-IX (далі – «Закон 2042»), підпунктом 3 пункту 16 розділу І якого було внесено зміни до Бюджетного кодексу України в частині адміністрування акцизного податку з реалізації підакцизних товарів в роздрібній мережі.

Пунктом 1 Розділу «Прикінцеві положення» Закону 2042 визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім:

абзацу 2 підпункту 1 та підпункту 3 пункту 16 розділу I цього Закону, які вводяться в дію з 1 квітня 2022 року.

Однак 21.03.2022 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів України» №2134-ІХ (далі – «Закон 2134»).

Зазначеним Законом були внесені зміни до абзацу 2 пункту 1 Розділу II «Прикінцеві положення» Закону 2042, а саме його викладено в такій редакції:

абзацу 2 підпункту 1 і підпункту 3 пункту 16 та пункту 29, які вводяться в дію з 1 січня 2023 року. Таким чином, Законом 2134 були внесені зміни до Бюджетного кодексу України, якими набрання чинності положеннями законодавства в частині запровадження механізму адміністрування акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів було відтерміновано до 1.01.2023 року.

Відповідно зміни до підпунктів 212.1.11, 212.1.17 пункту 212.1 статті 212, підпунктів 213.1.9, 213.1.14 пункту 213.1 статті 213, підпункту 214.1.5 пункту 214.1 статті 214, підпункту 215.3.10 пункту 215.3 статті 215, пункту 216.14 статті 216, пункту 221.7 статті 221 НЕ НАБРАЛИ ЗАКОННОЇ СИЛИ.

Таким чином, сплата акцизного податку за операціями з реалізації в роздрібній мережі тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за правилами, які діяли до 1.04.2022 р.

Михайло ГУМЕНЮК,

заступник голови правління Спілки споживчих товариств Тернопільської області

ЗАКАРПАТТЯ

Іршавська райспоживспілка

Місцева споживча кооперація активно включилася в роботу  з прийому, поселення та організації харчування біженців. Готельно-ресторанний комплекс «Тиса» райспоживспілки надзвичайно оперативно прийняв переселенців із районів бойових дій. Як зазначив голова правління РСС Сергій Лупак, кооператори не можуть лишатися осторонь страшної біди для українців, бо чужої біди не буває. У спілчанському комплексі прийняли тимчасових переселенців, а це тільки жінки з дітьми та чоловіки непризивного віку, всього майже 50 осіб. Їм також надають послуги з комплексного харчування.

На повну потужність працюють дві кооперативні пекарні, які випікають хлібобулочні вироби не лише для роздрібної мережі, а й забезпечують безкоштовно Товариство Червоного Хреста в Іршаві, де харчується майже 30 осіб. Частину продукції підприємства передають у пункти тимчасового розміщення вимушених переселенців в селі Сільце.

– На початку війни наші пекарські підприємства мали проблеми з борошном, дровами та пальним для заправки автомашин, що розвозять хліб, – зауважив Сергій Лупак. –  Однак сьогодні всі проблемні питання знято. До їх  вирішення підключилася і місцева влада. Тож нині наші пекарні мають запас як сировини, так і палива на місяць роботи.

Роздрібна торгівля системи також працює стабільно. Вдалося налагодити співпрацю з виробниками продукції, постачальниками. У залі адміністративного будинку  райспоживспілки організовано пункт збору гуманітарної допомоги для с Сюди продукти харчування, солодощі, одяг, постільну білизну, засоби гігієни та інші речі. З Іршави регулярно надсилають через волонтерів гуманітарну допомогу в райони бойових дій, у міста, постраждалі від російських варварів. Серед продуктів харчування там завжди є кооперативна продукція, хлібобулочні вироби.

Усі працівники споживчої кооперації району переказали на рахунок ЗСУ свій кількаденний заробіток. Кожен суб’єкт господарювання системи працює стабільно, поповнює бюджети різних рівнів податками.

ІВАНО-ФРАНКІВЩИНА

Надвірнянське райспоживтовариство

Голова правління Оксана Савуляк розповіла, що кооперативні структури працюють та забезпечують населення товарами. Працює також і спілчанський продовольчий ринок у Надвірній. Останнім часом поліпшилося забезпечення роздробу товарною масою, особливо товарами першої необхідності. Суб’єкти господарювання вчасно сплачують податки, розуміючи важливість фінансової підтримки Збройних Сил України. У районі багато переселенців із районів бойових дій. Ними також опікуються й працівники споживчої кооперації. Правління райст тісно співпрацює з місцевим волонтерським центром, акумулює необхідні для фронту товари.

Рогатинське райспоживтовариство

Ольга Балюк, головний бухгалтер райст, повідомила, що у сільських магазинах налагоджено постачання товарів. Усі суб’єкти господарювання намагаються достроково сплачувати податки. За цей період кооперація переказала на потреби ЗСУ десятки тисяч гривень, і ця робота триває. Чимало кооператорів приймають у своїх оселях тимчасових переселенців. Для потреб волонтерського центру райст виділило необхідні площі, а також подало інформацію місцевим органам влади про наявність у системі вільних, тимчасово незайнятих у господарських процесах приміщень, де можна розвивати підприємницьку діяльність.

ТЕРНОПІЛЬЩИНА

Козівське райспоживтовариство

– З кожним днем стає зрозуміліше, що для перемоги над московськими бандами потрібно все більше і більше спільних зусиль: тих, хто на фронті, й тих, хто працює на фронт у тилу, – каже голова правління райст Віктор Садовський. – Тож  кооперація продовжує стабільну роботу і забезпечує населення необхідними товарами. Нам вдалося налагодити тісну співпрацю з багатьма постачальниками, відмовитися від послуг тих, хто намагався в час війни диктувати свої вимоги, перш за все у ціновій політиці, формах розрахунку за товари тощо. Дякувати Богу, таких виявилося мало. Завдяки системній роботі з виробниками, постачальниками у спілчанських крамницях ціни на товари першої необхідності значно нижчі, ніж у підприємців.

Кооперація району також передала волонтерському центру  власні приміщення, тимчасово не задіяні у господарській діяльності, у яких тепер формують гуманітарну допомогу та відправляють на фронт, переселенцям.

Михайло МАЗУР

ВІТАЄМО!

Ганну Юріївну Горзов, голову правління Іршавського споживчого товариства, з ювілеєм, який вона святкуватиме 5 квітня.  

Трудову діяльність Ганна Юріївна Горзов розпочала у 1970 році продавцем сільмагу с. Вільхівка Сілецького споживчого товариства. Продовжила роботу на матеріально відповідальних посадах в Іршавському споживчому товаристві – продавцем, завмагазином. Із червня 1992 року працює головним бухгалтером Іршавського споживчого товариства. 24 березня 1998 року обрана головою правління Іршавського споживчого товариства, де працює донині. За весь період роботи Ганна Юріївна зарекомендувала себе позитивно, як професійний умілий керівник, організатор кооперативного руху. Особливий акцент зроблено на створення належних умов у магазинах, кафе, барах, кухнях.  Значну увагу приділяє реконструкції та модернізації підприємств торгівлі, ресторанного господарства.

Г.Ю.Горзов має заслужений авторитет у споживчій кооперації міста, району, області. Обрана членом правління Іршавської райспоживспілки та членом ради Закарпатської облспоживспілки.

Кооператори Іршавщини від щирого серця вітають Ганну Юріївну з ювілеєм, бажають міцного здоров’я, наснаги, успіхів у праці та довголіття.

Хай Господь Бог здоров’я посилає

Прожити в щасті многая літ!

Від імені кооператорів Іршавщини та трудового колективу Іршавського споживчого товариства –

голова правління райспоживспілки Сергій Андрійович Лупак

ВІТАЄМО! 

Василя Євгеновича Кошая, начальника комерційного відділу Спілки споживчих товариств Хмельницької області, з 60-річним ювілеєм, який він відзначає 1 квітня.

Шановний Василю Євгеновичу!

Бажаємо, щоб доля і надалі була прихильною до Вас, даруючи радість життя, незрадливу удачу, вірних і надійних друзів. Щоб Ваше життя було багате на радісні події, а його нові сторінки заповнювалися яскравими зустрічами, приємними клопотами і плідними справами!  Щиро зичимо міцного здоров’я, невичерпної енергії та наснаги, щастя, радості, довголіття, родинного затишку, миру та достатку Вам та Вашим рідним.

З повагою –

правління облспоживспілки та президія обкому профспілки працівників споживчої кооперації області

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

БІЛЬШЕ НОВИН