Eng

29

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Вже відомо, що росія відмовила у пропозиції генерального секретаря ООН про введення в Україні 4-денної великодньої гуманітарної паузи. Навряд чи таке рішення ворога когось здивувало в Україні. Головне, що це аж ніяк не може бути приводом для нас, українців, порушувати наші традиції підготовки і зустрічі світлого Воскресіння Христового.

У системі споживчої кооперації також завжди були свої великодні традиції. Найперше – вони у таїнстві випікання пасок, організації передсвяткової торгівлі, в умінні зробити і в кооперативних закладах торгівлі та громадського харчування, і у власних оселях затишок і чистоту.

Наші журналісти, готуючи матеріали у ці дні до випусків «Вістей…», обов’язково торкалися великодньої теми. На жаль, є в ній присмак суму і болі. У такий час живемо…

ВІННИЧЧИНА

Віталій КИРИЛЮК: «Головне побажання – перемоги і миру всім нам»

Наша перша після початку російського військового вторгнення в Україну розмова з заступником голови правління Вінницької обласної спілки споживчих товариств Віталієм Анатолійовичем Кирилюком відбулася наприкінці березня. На той час події розвивалися вкрай тривожно: незадовго до цього агресори завдали у Вінниці варварського авіаудару по військових та цивільних об’єктах, а в Києві дедалі гучніше було чути запеклі бої з ірпінського та броварського напрямків.

Нині обставини змінилися: загарбників відігнали від столиці, а споживча кооперація Вінниччини, за словами пана Кирилюка, перебудувала свою роботу відповідно до нових умов і працює для забезпечення потреб споживачів майже в звичайному режимі. Й робить усе, аби навіть за воєнного стану українці гідно відсвяткували Великдень. І ті з них, хто працюють у тилу, й ті, хто боронять рідну землю на фронті (нашим захисникам вінницька кооперативна спільнота приділяє особливу увагу, про що також розповів В.А.Кирилюк).

Незмінним лишається одне: і наприкінці березня, й тепер, у третій декаді квітня, Віталій Анатолійович закінчив розмову побажанням перемоги. У яку ми всі віримо і для наближення якої працюємо – кожен на своєму місці.

– Віталію Анатолійовичу, передвеликодня пора завжди була особливо відповідальною для підприємств торгівлі споживчої кооперації. Чи вдалося підготуватися до неї кооперативним магазинам Вінницької облспоживспілки цього року, за умов воєнного стану?

– Попри воєнний стан підготовка до Великодня в мережі торгівлі споживчої кооперації Вінниччини відбувається в штатному режимі.  Через прогнозовано підвищений перед святом попит завозимо до магазинів більше, ніж зазвичай, товарів. Хлібозаводи забезпечені сировиною для випікання буденної продукції та пасок. Кондитерські цехи також працюють у режимі підготовки до Великодня. Усі наші постачальники товарів продовжують роботу, логістику відпрацьовано. Звісно, поодинокі збої трапляються, але загалом ситуація з постачанням товарів навіть за тими напрямками, де через воєнний стан необхідно було вносити корективи в шляхи постачання продукції, стабілізувалася.

– Перед Великоднем попит на буденні та святкові товари й продукти зазвичай зростає. Чи став винятком із цього правила 2022 рік?

– Щодо торгівлі зазначу: незначне зменшення попиту проявилося лише минулого тижня. Але ця обставина нас не тривожить, бо має цілком логічне пояснення. Річ у тому, що впродовж перших днів війни споживачі були надміру активними, скуповували товари і продукти першої необхідності, аби створити про всяк випадок запаси. І це згодом призвело до певного зменшення попиту, коли з’ясувалося, що дефіциту не буде. Проте люди завжди притримують гроші до великоднього свята, тож цього тижня торгівля пожвавилася.

Ринки, що перебувають у власності споживчої кооперації, також працюють у передсвятковому режимі. Сьогодні я спілкувався з керівниками ринку Могилів-Подільського РСТ. Там на брак продавців та покупців не нарікають. Відвідав і наш місцевий ринок «Урожай». Впадає в око великий вибір м’ясної продукції, як і має бути перед Великоднем, святкової тематичної атрибутики для прикрашання пасок та осель. Те саме можу сказати і про кооперативні заклади торгівлі по всій Вінницькій області.

До речі, про кооперативні магазини: ціни в них стабільні. Почасти завдяки тому, що було оперативно створено чималі товарні запаси, а крім того, торговельні підприємства споживчої кооперації неухильно дотримуються цінової політики, яку на період воєнного стану контролює Кабмін України. На ринках, де працюють приватні підприємці, ситуація дещо інша, ціни й справді вищі. Але на цих торговельних майданчиках традиційно перед святами спостерігається підвищення цін на популярні продукти. Що ж, тим більше приводів для споживачів робити покупки саме в кооперативних магазинах.

Порівнювати результати передвеликодньої торгівлі 2022 року з торішніми ще зарано. Надто багато непередбачуваних факторів втручаються. Так, чимало людей, які своєю активністю на споживчому ринку забезпечували позитивні результати роботи наших торговельних підприємств, виїхали з області на початку війни. Водночас їхнє місце зайняли тисячі переселенців із районів активних бойових дій. Але внутрішньо переміщені особи мають, як правило, обмежені матеріальні можливості. Крім того, багато організацій на початку російського вторгнення призупинили роботу, а отже, працівники не отримували зарплату, що не могло не позначитися на платоспроможному попиті населення. Тож фінансові результати торгівлі будуть відомі лише після свят. Але в будь-якому разі можна констатувати підвищений попит на популярні на великодньому столі українців продукти навіть за умов війни.

– У багатьох областях напередодні Великодня кооператори формують тематичні продуктові набори, купують подарунки українським воїнам і надсилають на передову. Чи бере в цьому участь Вінницька облспоживспілка?

– Спеціально ми не збираємо таку інформацію по районах, зокрема й з етичних міркувань. І без того переконані: кожен робить те, що в його силах, допомагає чим може, а про конкретні цифри можна буде говорити після нашої перемоги. Але ця діяльність не припиняється у жодному районі області. Особливу увагу споживча кооперація приділяє своїм землякам, які перебувають на війні.  Передаємо для них святкові набори. Голова правління Вінницької обласної спілки споживчих товариств Василь Васильович Подолян організовує продовольчі набори для поранених воїнів, які лікуються у військовому санаторії, центрі реабілітації. Перед святом ми плануємо відвідати і привітати наших захисників. Стосовно ж апарату облспоживспілки, то на 20 квітня лише правління і його голова перерахували Збройним Силам України 220 тисяч гривень, передали продуктів на 65 тисяч, виділили на спорядження для наших бійців 50 тисяч гривень. Тобто близько 340 тисяч гривень – це допомога українській армії лише від правління.

А спілкуючись із кооператорами, які працюють у районах, дізналися, що вони допомагають не тільки армії, а й організаціям, що також роблять важливий внесок у перемогу, наприклад, лікарням. Багато наших колег, які ще за мирних часів вакцинувалися і зареєструвалися в «Дії», перерахували на потреби ЗСУ так звану ковідну тисячу. Це теж один із способів наблизити кінець війни.

– І наостанку, Віталію Анатолійовичу, хотілося б почути від Вас побажання колегам-кооператорам і нашим читачам напередодні Великодня.

– Усій українській кооперативній спільноті та читачам «Вістей…» бажаю триматися і допомагати нашим захисникам та державі всім, чим можна. А воїнам – тримати оборону Батьківщини. Ми за кожного з них переживаємо, бо це наші найкращі громадяни. Вже два місяці наші співвітчизники щодня втрачають найцінніше – життя. Так не має бути. Тож головне побажання всій Україні напередодні світлого свята – перемоги і миру всім нам.

Ярослав Бесклубенко

КООПЕРАТИВНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ

ЛЬВІВСЬКИЙ КООПЕРАТИВНИЙ ФАХОВИЙ  КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ І ПРАВА

Наталія ЗУБКО: «Все, що символізує життя, наближає нас до перемоги»

Православні християни всього світу у ці дні готуються до світлого Воскресіння Христового:  прибирають оселі,  білять хати, займаються дрібним ремонтом, печуть паски,  моляться. Але це така традиція у людей, у росіян же все інакше – вони вбивають. Великий понеділок Страсного тижня розпочався для України ракетними обстрілами Львова. У результаті потраплянь ракет рашистів в інфраструктурні об’єкти Львова – склади і приміщення шиномонтажу – є загиблі й поранені. Серед тих, хто не вижив, – керуючий директор СТО Юрій Кушнір, випускник Львівського кооперативного фахового  коледжу економіки і права. Із такої сумної новини почалася наша розмова із Наталією Зубко, директоркою коопколеджу.

   – Юра був дуже світлою і порядною людиною, завжди усміхнений, позитивний, – згадує колишнього учня Наталія Павлівна. – Знаю, що на тому СТО безкоштовно ремонтувались автівки бійців тероборони. Юрі назавжди буде лише 38… І це вже не перша втрата у нашій коледжівській родині, на жаль.

Попри всі лихі звістки і жахи війни, українці все ж готуються до одного з найбільших свят християнського світу – Великодня. От і колектив Львівського коопколеджу не втрачає віри у перемогу життя над смертю, світла над темрявою і з усіх сил намагається підтримати наших захисників і вимушених переселенців.  Нещодавно окрім смачних булочок («Вісті…» писали про цю ініціативу працівників ЛКФКЕП у попередніх випусках) тут почали випікати традиційні українські паски, галицькі «баранчики» та європейські «зайчики».

«Як паска вдасться, так і рік мине» – кажуть у народі. Тож господині коледжівської кухні намагаються робити все акуратно, без поспіху і метушні, аби  їхні пасочки були красивими, без тріщин, пухкими, ароматними і смачними. Необхідні продукти для цього доставляють дві волонтерські організації. Вже є замовлення від них і на певні святкові вироби, зокрема для дітей переселенців і наших воїнів на передовій.

-Якщо чогось не вистачає з продуктів, – зазначила Наталія Павлівна, – докуповуємо за власні кошти.

Цією волонтерською діяльністю працівники коледжу займаються у вільний від основної роботи час, бо ж триває освітній процес у форматі онлайн і в першій половині дня педагоги проводять пари. Попри навчання не в стінах коледжу, його будівля не стоїть пусткою – адміністрація постійно на робочому місці, чимало викладачів ведуть заняття з аудиторій. Тож щоб надати альма матер святковості, ініціативна група працівників встановила в холі композицію із верби та писанок на її гілочках. Подбали і про прилеглу територію: два тижні тому дружною толокою швидко навели лад на коледжівському стадіоні, висадили й квіти біля самої будівлі.

Нещодавно у коледжі відбулася важлива подія – перший випуск 2022 року. Всім студентам готельно-ресторанної справи вручили дипломи.

-Це була дуже щемлива і особлива зустріч, – розповіла пані Наталія. – Вперше в умовах війни у наших стінах відбувся такий захід. До того ж ми давно не збиралися і не бачилися ось так, наживо. Всі були дуже розчулені і, як ніколи, почувалися однієї сім’єю.

Практику у Львівському кооперативному теж ніхто не скасовував. Так, майбутні юристи вже проходять її на діючих підприємствах та в організаціях Львова й області, тобто не онлайн. У цьому, як і в багатьох інших питаннях, коледжу активно допомагає Спілка споживчих товариств Львівської області й особливо голова її правління Михайло Ванівський. Його турботу про студентів – майбутнє нашої країни загалом і системи споживчої кооперації зокрема – важко переоцінити.

У попередніх випусках «Вісті…» розповідали про Волонтерський центр психо-емоційної безпеки, організований викладачами та представниками студентського самоврядування коопколеджу. Цей центр діє й нині, причому досить успішно. Так, нещодавно його волонтери підготували чудовий відеоролик про те, що вони робитимуть, коли настане Перемога.

Сподіваємось, що її не так довго доведеться чекати, принаймні у це дуже хочеться вірити. А поки що чекаємо на Великдень, на диво, яке він може нам принести. На  питання, як родина пані Наталії відзначатиме це свято, вона відповіла:

-Скажу відверто: дуже складно знайти в собі сили, той особливий настрій, з яким зазвичай починала готуватися до цього свята. Але ж ми з дитинства навчені, що страви на Великодньому столі мають бути домашніми, тож я навіть не уявляю, як, маючи зараз таку можливість, скажу рідним, що не робитиму цього. З молитвою прийде і натхнення, і сила. Тож будуть і свої паски, й інші традиційні страви. Вважаю, що все, що символізує життя, наближає нас до перемоги.

Ці слова пані Наталії підтримуємо всім серцем і віримо, що цьогорічне Воскресіння Христове, яке традиційно символізує радість перемоги добра, подарує всім українцям надію на кращий завтрашній день, на таке довгоочікуване встановлення миру і спокою у наших домівках і наших душах.

Інна Куницька

ВІЧНА ПАМ’ЯТЬ…

Внаслідок ракетного обстрілу Львова російським агресором 18 квітня 2022 року загинув випускник Львівського кооперативного фахового коледжу економіки і права, мирний житель, люблячий син і батько, уродженець Новояворівська Юрій КУШНІР. Юрію було 38 років, він був керуючим директором шиномонтажу.

Ще одне обірване життя рашистськими окупантами.  Ми пам’ятаємо і не пробачимо!

Колектив викладачів і студентів, співробітників Львівського кооперативного фахового коледжу економіки і права висловлює щирі співчуття рідним і близьким Юрія. Поділяємо ваше горе, сумуємо разом з вами. Світла і вічна пам’ять…

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

БІЛЬШЕ НОВИН