Eng

30

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Мабуть, читачі наших випусків помітили: що далі, то більше ми оприлюднюємо не тільки інформацію про те, як працюють кооперативні торговельні підприємства, зокрема в регіонах, де не тривають бойові дії. Ми пропонуємо вашій увазі багато матеріалів, у яких висвітлюємо досвід роботи кооператорів за умов війни, надаємо слово фахівцям, які коментують нові закони, розповідаємо про людей тощо. Усе це є свідченням позитивного явища: кожен на своєму місці пристосувався до життя і роботи в умовах війни. Шок і страх перших її днів минули. Ми розуміємо, як і що потрібно робити, бачимо проблеми і шукаємо шляхи їх розв’язання.

Ми віримо в перемогу, віримо нашим Збройним Силам України!

Досвід

ЩО РОБИТЬ ТОРГІВЛЮ ЕФЕКТИВНОЮ В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ

Споживче товариство «Здолбунівське» Рівненської споживспілки працює в чотирьох територіальних громадах: Здолбунівській, Здовбицькій, Мізоцькій та Острозькій. Із перших днів війни тут максимально активізували роботу. Бо усвідомлюють: міцний тил – переможний фронт.

Голова правління «Здолбунівського» Оксана Солтис-Шолудько розповідає:

– Усі 17 наших магазинів, як мовиться, тримають стрій. Маємо працювати так, щоб серед людей не було ані хвилювань через неможливість придбати необхідні товари, ані тим більше паніки. Тому налагодили безперебійну доставку товарів різних груп від постачальників. Якщо раніше нам робили відтермінування платежів, то сьогодні все відбувається за фактом отримання товару: платиш гроші – тобі його відвантажують. До того ж крупними партіями здебільшого не відпускають, тому довозимо товари щодня. Й створюємо запаси, аби покупці не відчували перебоїв із найнеобхіднішим. А їх, до речі, побільшало: адже всі громади, в яких працюємо, приймають жителів із областей, де йдуть бої.

Здолбунівські кооператори роблять ставку на продукцію місцевих виробників, у такий спосіб підтримуючи ініціативу начальника Рівненської обласної військової адміністрації Віталія Коваля «Купуй рівненське». Й водночас втілюючи в життя кооперативний принцип «свій до свого по своє». Так, борошно їм відвантажує ЗАТ «Рівнеборошно», макарони – місцева фірма «Віліс». За словами Віталія Коваля, ці фірми вже вийшли на обсяги, що перевищують довоєнні. Отже, економіка тилової Рівненщини працює, і споживча кооперація – її невід’ємна й важлива складова.

– Ковбаси, рибна продукція, хліб та булочні вироби – все це теж від місцевих виробників, – додає Оксана Солтис-Шолудько. – Втім, ми – бізнес патріотичний: приміром, продукцією, яку виробляють фірми, об’єднані під швейцарським брендом Nestle, котрий не пішов із Росії, ми тепер не торгуємо. Дякувати Богові й нашим працьовитим людям, маємо чим замінити її на полицях магазинів. До слова, наш бухгалтер Олександр Корнійчук днями пішов захищати Україну в складі Збройних Сил – він, молодий чоловік, ухвалив для себе це відповідальне рішення. Наше ж завдання – тримати міцний та надійний тил, працюючи і за себе, й за нього.

А ще, незважаючи на війну, на українській землі яскраво розквітла весна, тож люди наводять лад в обійстях. А здолбунівські кооператори торгують і вапном, і цементом знову ж таки місцевих виробників – Любомирського вапняно-силікатного заводу та ПАТ «Волиньцемент». Адже не за горами Великдень, тож за традицією краса має панувати і в господах, і в наших душах.

Інна ОМЕЛЯНЧУК

Коментує фахівець

ПРО КОНТРОЛЬ ЦІН НА СОЦІАЛЬНО ЗНАЧУЩІ ТОВАРИ

Держпродспоживслужба запровадила щоденний моніторинг цін на соціально значущі товари, серед яких продукти харчування, пальне, лікарські засоби.

Для забезпечення безперебійної роботи підприємств в умовах воєнного стану постановою Кабінетом Міністрів України від 13 березня 2022 р. №303 «Про припинення заходів державного контролю та державного ринкового нагляду в умовах правового режиму воєнного стану» було припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду.

Державний нагляд (контроль) під час воєнного стану в Україні буде здійснюватися лише задля стримування зростання цін на соціально значущу продукцію, гарантуючи її доступність для населення, та за наявності загрози, яка має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, для захисту навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

До переліку таких товарів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. №223 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. №1548» увійшли:

 • борошно пшеничне;
 • макаронні вироби;
 • батон;
 • хліб;
 • крупа вівсяна;
 • свинина;
 • яловичина;
 • птиця (тушки курячі);
 • молоко;
 • масло вершкове;
 • сметана;
 • яйця курячі;
 • олія соняшникова;
 • цукор кристалічний;
 • капуста білокачанна;
 • цибуля ріпчаста;
 • буряк;
 • морква;
 • картопля;
 • етанол (розчин 96%);
 • нестероїдні протизапальні лікарські засоби вітчизняні;
 • антибактеріальні лікарські засоби вітчизняні;
 • бензин (марки А-92, А-95);
 • дизельне пальне;
 • газ скраплений для автомобілів.

З метою оперативного реагування та забезпечення контролю за встановленням суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі цін на такі товари Держпродспоживслужба запровадила щоденний моніторинг.

Відповідно до наданих за моніторингом даних майже у всіх областях України з 14.03.2022 року було налагоджено логістику для багатьох підприємств – це покращило ситуацію з асортиментом товару, а також дало змогу зменшити ціни на бакалійну групу товарів, хлібобулочні вироби, деяку молочну та м’ясну продукцію, а також на пальне.

З урахуванням складності періоду Держпродспоживслужба закликає суб’єктів господарювання не допускати необґрунтоване підвищення цін на товари, які мають істотну соціальну значущість для населення під час воєнного стану в країні.

ПРО РОБОТУ РРО ПІД ЧАС ВІЙНИ ЗА ВІДСУТНОСТІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ 

Законами від 3 березня 2022 року №218 та від 16 березня 2022 року №2120 внесені зміни до Податкового кодексу України й інших законодавчих актів, якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог Закону №265 не застосовуються, крім порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів (п.12 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону №265).

Зокрема відповідно до внесених змін Законом №2120 до ст.5 Закону №265 (про застосування РРО) на час війни проведення розрахункових операцій в режимі офлайн та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером ДПС, можуть здійснюватися з перевищенням 168 годин на місяць.

ЯК ДІЯТИ ПІД ЧАС ВІЙНИ, КОЛИ ЗАКІНЧИЛАСЬ КОНТРОЛЬНА СТРІЧКА РРО?

Держпродспоживслужба інформує, що з урахуванням воєнного стану в Україні в разі відсутності технічної можливості друку розрахункового документа суб’єктом господарювання можуть надсилатися електронні розрахункові документи на наданий споживачем абонентський номер чи адресу електронної пошти.

Крім того, суб’єкт господарювання може відтворити на дисплеї програмного реєстратора розрахункових операцій QR-код, що дає змогу споживачеві здійснювати його зчитування та ідентифікацію з розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому містяться.

З метою уникнення та запобігання конфліктним ситуаціям суб’єктам господарювання рекомендується своєчасно доводити інформацію щодо форм видачі розрахункових документів перед початком проведення розрахунків на касі та шляхом розміщення інформації на видному і доступному для споживачів місці.

Василь Пасенко,

директор Департаменту комерційної діяльності,

промисловості та заготівель

КООПЕРАТИВНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ

Герої не вмирають

Нещодавно стало відомо про важку втрату в родині Львівського торговельно-економічного університету. 18 березня у лавах Збройних Сил України, захищаючи нашу Батьківщину та наші домівки, загинув випускник університету за спеціальністю «Міжнародні економічні відносини» Павло ЧЕРНІКОВ (позивний «Сусід»). Лише 6 березня він відзначив своє 32-річчя. Висловлюємо щирі глибокі співчуття рідним і близьким Павла.

У ДИСТАНЦІЙНОМУ РЕЖИМІ

Львівський торговельно-економічний університет

Після вимушених канікул 21 березня у Львівському торговельно-економічному університеті відновилося навчання в дистанційному режимі.

За дорученням ректорату деканати з’ясовують у студентів, чи всі вони мають змогу навчатися дистанційно, чи комусь потрібен індивідуальний графік або ж академічна відпустка.

Під час кураторських годин чимало студентів повідомили про свою участь у місцевій територіальній обороні; багато хто займається волонтерством – плетуть маскувальні сітки, формують гуманітарну допомогу, готують їжу та доставляють її у військові частини та на блокпости тероборони.

Університет подав листа до Міністерства освіти і науки України, в якому зазначив, що має змогу залучити до освітнього процесу 400 здобувачів вищої освіти з регіонів України, де тривають активні бойові дії, шляхом підключення їх до web-центру університету та повного доступу до дистанційних курсів, а також до лекційних і практичних занять, які проводитимуть у режимі online. Крім того, у листі повідомляється, що ЛТЕУ має змогу поселити в студентських гуртожитках університету 85 студентів із різних закладів вищої освіти України. Також університет продовжує активно співпрацювати зі Львівською обласною військовою адміністрацією, громадськими організаціями та волонтерами щодо забезпечення переселенців тимчасовим житлом та організації їх харчування.

Пресцентр ЛТЕУ

НОВИНИ З ІВАНО-ФРАНКІВЩИНИ 

Галицьке райспоживтовариство

Роман Мурафа, голова його правління, повідомив, що кооперація району працює стабільно. У торговельній мережі не відчувається значних перебоїв у торгівлі товарами першої необхідності, хоча асортимент менший за довоєнний. У закладах громадського харчування готують страви для  бійців місцевої тероборони, виготовляють  м’ясні консерви для ЗСУ. Правління райст, кооперативні структури і самі працівники регулярно переказують кошти на Збройні Сили України, перебувають у тісному контакті з органами місцевого самоврядування, територіальною обороною.

Долинське райспоживтовариство

Руслан Босацький, голова правління, був скупий на слова, лише сказав, що система працює стабільно, відкриті всі торговельні заклади, ринки, перебоїв у постачанні продукції немає. Решту інформації пообіцяв повідомити після перемоги над ворогом.

Тлумацьке райспоживтовариство

Правління райст подало інформацію в органи місцевого самоврядування про наявність тимчасово незадіяних у господарській діяльності приміщень, придатних для розміщення бізнесу, евакуйованого з районів бойових дій. Михайло Худицький, голова правління райст, з гордістю розповів про своїх патріотично налаштованих працівників, які успішно справляються зі своїми обов’язками та беруть участь у поселенні та обслуговуванні тимчасово переселених громадян, забезпеченні їх харчуванням. Особисто голова правління прийняв у своїй оселі  переселенців з дітьми з Чернігова, Києва.

Михайло Мазур

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

БІЛЬШЕ НОВИН