Eng

23

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Починаємо з трагічної новини. Як боляче, коли з життя ідуть такі молоді, такі красиві, такі сміливі. Людське життя – найвища цінність. Те, що на життя українців зазіхнула потвора у людській подобі, викликає лють, бажання помститися за кожне згублене життя. І це наше бажання сьогодні втілюють Збройні Сили України. Герої не вмирають!

Пам’яті Героя

Захищаючи Маріуполь, у жорстокому бою з рашистським окупантами загинув Роман Павлович, випускник Львівського кооперативного фахового коледжу економіки і права. Відважний воїн, люблячий син, він самовіддано став на захист нашої Вітчизни.

Викладачі, студенти та співробітники Львівського кооперативного фахового коледжу економіки і права висловлюють щирі співчуття рідним і близьким Романа. Світла й вічна пам’ять Герою…

Слово  журналіста

ПІАР ЧИ КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ?

Взятися за написання цього матеріалу мене спонукали думки декого з працівників споживчої кооперації про те, що нинішні випуски «Вістей…» у форматі «Споживча кооперація України: хроніка фронтових буднів» про роботу системи в умовах війни – не що інше, як піар кооперативних структур. Категорично не згоден із такими «організаторами» кооперативної економіки, які за роки незалежності України досі не стали справжніми кооператорами, не зрозуміли сутності цієї громадсько-господарської організації, що нині активно розвивається в усьому світі. А ще – не розуміють ролі інформації, ролі преси. А її сила надзвичайна. До речі, саме потужна інформаційна політика за принципом «в одні ворота» перетворила росіян на зомбованих прибічників війни в Україні. Це я про силу слова. Але нас, українців, кардинально відрізняє від російської орди і їхніх принципів подачі інформації те, що в Україні слова «цензура у ЗМІ» вже давно канули в лету.

Переконані, що після війни Україна потребуватиме не тільки досвідчених будівельників, які відбудовуватимуть країну. Вона потребуватиме кваліфікованих, порядних, чесних журналістів і засобів масової інформації. Бо нам іще доведеться багато оцінювати, аналізувати, розставляти крапки над «і», обмінюватися досвідом та здобутками у нашому повоєнному житті.

А тим, хто вважає інформацію про роботу споживчої кооперації в умовах війни піаром, раджу переглянути архів «Вістей…» часів недавньої пандемії. На сторінках газети висвітлювалися міжнародні новини, докладно розповідалося про те, як кооперація в різних країнах бореться з пандемією, як організовує свою роботу. Теж піар? Але чомусь цей «піар» привертав пильну увагу керівників міжнародних кооперативних структур, навіть організовували акції з обміну досвідом роботи за умов пандемії. Бо це надзвичайно важливо.

Висновок такий: кому нецікаво, як колеги в різних регіонах працюють під час війни, що відбувається з кооперацією там, де тривають бойові дії, – можуть не читати. Але потреба в інформації, тим більше за надскладних умов, була і буде. Бо інформація об’єднує, поширює досвід, демонструє суспільству, що працівники системи, які не взяли до рук зброю, теж допомагають фронту.

Наша сила – у правдивому слові про кооперацію та її діячів. Своїми публікаціями журналісти «Вістей…» прагнуть підтримати кооператорів добрим словом, подякувати продавцям спілчанських крамниць, фахівцям, котрі вдень і вночі шукають товарні ресурси, насамперед продукти першої необхідності, за їх самовіддану працю і віру в світлу перемогу. Хочу повідомити тим, хто далекий від історії кооперативного руху України, свого регіону, що відтоді як сформувалася споживча кооперація, профільні газети, журнали завжди були засобом її популяризації, а в роки поневолення підтримували українську церкву, школу, культуру. На долю нинішніх кооператорів випало випробування війною. Ми захищаємо Батьківщину від московських зайд, нащадків орди. І обов’язково з цим впораємося. Житиме і споживча кооперація, і кооперативне друковане слово. Слава Україні! Слава українським кооператорам!

Михайло Мазур

БУКОВИНА

Путильське  райспоживтовариство

Ця первинна організація працює в гірському районі області, на кордоні з Республікою Румунія. Любов Кошман, голова правління райст, була небагатослівною, каже, що під час війни потрібно працювати з подвійною енергією, як за себе, так і за тих, хто на фронті. Кооперативна торгівля працює в звичайному ритмі, товарне забезпечення стабільне, хоча постачальники перейшли на розрахунок за товари готівкою, ввели передоплату. Кожний кооператор фінансово підтримує ЗСУ, формують гуманітарну допомогу, продуктові набори, які волонтери возять на фронт.

Вашківське споживче товариство Вижницької райспоживспілки

Іван Шевчук, голова його правління, – вмілий організатор кооперативної справи, депутат Чернівецької обласної ради, розповів, що первинна ланка повністю виконує свої завдання. Товарів першої необхідності, як і інших, у магазинах достатньо. За останні дні налагоджено безперебійне їх постачання, зроблені відповідні запаси. Так, борошна для торгівлі тепер є мінімум на один місяць. Саме напередодні війни в центральному маркеті у Вашківцях було встановлено додаткову лінію з випікання хлібобулочних виробів, яка тепер працює на повну потужність. У районі перебувають тисячі тимчасово переселених осіб, обслуговування яких тепер також на споживчій кооперації.

Кельменецька райспоживспілка

Ірина Рибак, голова правління, повідомила, що правління райспоживспілки передало органам влади в районі, області перелік власних приміщень, які нині не використовуються в роботі, для розміщення там підприємств, перевезених із районів бойових дій. Кооперативна торгівля працює, забезпечує людей всім необхідним. Асортимент товарної продукції достатній. Райспоживспілка, споживчі товариства тісно співпрацюють із волонтерськими центрами, територіальною обороною, повністю виконують їх замовлення на товари, щодня переказують кошти ЗСУ.

ЛЬВІВЩИНА

Перемишлянська райспоживспілка

Голова її правління Петро Краєвський, відповідаючи на запитання, як сьогодні, у воєнний час, функціонує споживча кооперація, чи вдається виконувати поставлені перед нею завдання, говорить, що система працює стабільно, налагодилася співпраця з постачальниками і товарної маси поки вистачає, є достатній асортимент товарів першої необхідності. Чітка і злагоджена робота торговельних підприємств дає гарні відгуки серед місцевого населення. До району починають прибувати тимчасово переселені громадяни з районів бойових дій, тож, звісно, додається відповідальної роботи. Кооператори також допомагають Збройним Силам коштами, вже переказали на рахунок армії майже 40 тисяч гривень. Налагоджена чітка взаємодія з органами місцевої влади.

Стрийська райспоживспілка

Надія Ключак, голова її правління, розповіла, як кооператори в районі організовують забезпечення товарами місцевих жителів, людей, котрі прибули з районів бойових дій. Система працює злагоджено і без  перебоїв у торгівлі товарами першої необхідності, хоча впродовж перших днів відчувався певний ажіотаж на продукти харчування. Однак зараз такого немає. У системі є кілька торговельних закладів, які тепер не задіяні в господарській діяльності, тож кооператори запропонували їх органам місцевої влади для можливого використання підприємствами з інших регіонів. Так, у Стрию є приміщення великого кооперативного універмагу, який не працює, з торговельною площею майже 400 кв. м. Тож його може бути використано під інший бізнес.

КООПЕРАТИВНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ

Львівський кооперативний фаховий коледж економіки і права

Після завершення  вимушених канікул у коопколеджі  відновився освітній процес у дистанційній формі з використанням різних платформ, рекомендованих МОН.

Усі викладачі проводять заняття онлайн, у тому числі й ті, які перебувають за межами області. Серед студентів також висока явка, хоч деякі з них виїхали з України. Заняття розпочинаються загальнонаціональною хвилиною мовчання за загиблими у війні з росією українцями. Найбільше освітньому процесу дошкуляють часті сигнали тривоги у Львові, коли доводиться переривати пару і йти в укриття.

Також у коопколеджі проводять профорієнтаційну роботу, яка сприяє оптимізму і вірі в те, що все буде добре й варто будувати та втілювати далекоглядні плани.

Викладачі з дисципліни Основи захисту Вітчизни Людмила Плугіна та Ігор Бішко підготували для студентів і працівників коледжу поради на основі рекомендацій    МОУ, ЗСУ, МОН, СБУ, МОЗ тощо про те, як убезпечити в цей час себе та рідних. Студенти різних спеціальностей створюють творчі патріотичні проєкти.

У коледжі діє волонтерський центр психологічно-емоційної безпеки для всіх, хто потребує відповідної допомоги. Керує ним уже згадана Людмила Плугіна, координує роботу центру голова циклової комісії Олена Маньків, а власне психологічну підтримку надають викладачі та студенти коледжу.

В одному з вістянських випусків «Хроніки фронтових буднів» повідомлялося, що працівники ЛКФКЕП випікають булочні вироби для бійців на блокпостах і переселенців. Ця робота триває, просто викладачі й представники адміністрації беруться за неї після занять. Студенти ж після пар продовжують займатися волонтерством. Чимало юнаків старших курсів виконують свої завдання у загонах територіальної оборони за місцем проживання.

Незмінним порадником для коопколеджу під час важких випробувань є правління Львівської облспоживспілки, яке постійно перебуває з нами на зв’язку, турбується, допомагає. Це додає нам упевненості, що ми не самі, що наша кооперативна родина – потужна згуртована система.

Адміністрація, викладачі, студенти коледжу вдячні редакції корпоративної газети «Вісті…», її журналістам та всім дописувачам за фронтові спецвипуски. Ця інформація дає нам розуміння того, що ми підтримуємо постійний зв’язок із кожним закладом освіти, з кожним підприємством та організацією, з кожним кооператором.

Ви неймовірні! Ви робите дуже велику і потрібну справу, об’єднуючи кооперативну спільноту України в цей буремний час!

Нам іще дуже багато потрібно зробити для перемоги, і все це залежить від нашої згуртованості, віри, витримки, сили, злагодженої роботи та взаємної  підтримки.

Бережімо себе та своїх рідних! Все буде Україна!

Михайло Голубка,

прессекретар коледжу

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

21
БІЛЬШЕ НОВИН