Eng

18

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Сьогодні – знаковий день. Місяць тому, 24 лютого, для нашої країни, як, втім, і для всього світу, почався відлік іншої реальності. Фашистська росія розпочала війну проти України. Цей місяць кардинально змінив життя кожного українця. Не змінилася лише наша віра у ЗСУ, у те, що ми просто зобов’язані перемогти у цій війні. Для кожного з нас уже минув перший шок від факту, що путін таки розпочав її. Страх змінився витримкою, відчай – розумінням, що і як робити, розгубленість – вірою в те, що Україна переможе.

Цей день знаковий ще й тим, що на черговому саміті НАТО, який зібрався, аби обговорити війну в Україні, виступив наш Президент із унікальним посилом: більше ніколи не говорити про те, що Збройні Сили України не відповідають стандартам НАТО. Думаю, за цей місяць увесь світ зрозумів, яка армія є однією з найбільш потужних, сильних, вмотивованих у світі. І чим є насправді армія росіян – бикуватих, тупих мародерів, вихованих на фашистській ідеології військового злочинця путіна.

На жаль, іще зарано говорити про завершення війни. Українській армії ще знадобиться багато сил і витримки від кожного з нас, щоб добити ворога. Важливо, щоб у цей час усі усвідомили – перемога буде тим скорішою, чим більше кожен на своєму місці допомагатиме нашій армії в тилу також.

Життя не повинно зупинятися, адже фінансування армії складається не тільки з пожертв, допомоги українців. На неї виділяють кошти з державного бюджету, який повинен наповнюватися в результаті праці кожного з нас. Тому зміст фрази (а ми у «Хроніці фронтових буднів» ) часто її пишемо), що підприємства та організації споживчої кооперації перераховують значні кошти у бюджети різних рівнів, має надзвичайну вагу. Споживча кооперація, усі її галузі, де це дозволяють умови, повинна працювати активно і ефективно. На жаль, ми не завжди можемо зв’язатися з нашими колегами з тих регіонів, де тривають активні бойові дії. Якщо ж це вдається, то цікавимося насамперед долею людей. Бо матеріальні втрати – ніщо порівняно з життям наших співвітчизників. Після війни спільними силами все відбудуємо. А сьогодні головне – зберегти життя і здоров’я людей.

Ми, журналісти «Вістей…», щиро радіємо, коли отримуємо інформацію про події в нашій системі, які свідчать: спожива кооперація – живий і мобільний організм, здатний пристосовуватися до найскладніших умов і робити максимум, аби виконувати покладену на неї місію на всіх напрямах її діяльності. Як, зокрема, і на тому, розповіддю про який розпочинаємо свій черговий випуск… 

Оксана Гуцул, головний редактор «Вістей…»

Нарада з керівниками закладів кооперативної освіти

23 березня 2022 р. відбулася нарада з керівниками закладів кооперативної освіти у режимі відеоконференції.

На нараді розглянуті нормативні документи з питань освіти.

  • Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану», який передбачає державні гарантії в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану здобувачам освіти, працівникам закладів освіти, установ освіти, наукових установ, у тому числі тим, які в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в Україні чи окремих її місцевостях, оголошених у встановленому порядку (особливий період) були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їх проживання (перебування) на час особливого періоду, а саме:

організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників;

збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом;

місце проживання (пансіон, гуртожиток тощо) та забезпечення харчуванням (у разі потреби).

  • Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яким передбачено, що роботодавці зможуть не застосовувати норми законодавства про працю в частині відносин, врегульованих цим законом, зокрема: укладення та розірвання трудових договорів; зміни істотних умов праці; переведення на іншу роботу; надання відпусток; максимальної тривалості роботи протягом тижня та періоду відпочинку; оплати праці працівників та інше.
  • Постанова Кабінету Міністрів України «Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану», якою встановлено, що строк дії сертифікатів закладів вищої освіти (наукових установ) про акредитацію спеціальностей і напрямів підготовки та сертифікатів про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, що були чинними на 24 лютого 2022 р., продовжується до 1 липня року, наступного за роком припинення або скасування воєнного стану в Україні, а також дозволено Національному агентству із забезпечення якості вищої освіти тимчасово проводити акредитації освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, у віддаленому (дистанційному) режимі, а також ухвалення рішення про умовну (відкладену) акредитацію освітніх програм без проведення або з частковим проведенням акредитаційної експертизи без оплати вартості акредитації закладом вищої освіти.
  • Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання акредитації освітньо-професійних програм фахової передвищої освіти в умовах воєнного стану» дозволено Державній службі якості освіти тимчасово приймати рішення про умовну акредитацію освітньо-професійних програм фахової передвищої освіти, акредитація яких передбачалася в лютому — липні 2022 р., за заявою закладу освіти без проведення акредитаційної експертизи та без оплати її вартості.
  • Наказ Міністерства освіти і науки України «Про проведення атестації випускників закладів фахової передвищої, вищої освіти», яким дозволяється керівникам закладів фахової передвищої, вищої освіти самостійно визначати форми атестації здобувачів освіти у 2022 році і внесення змін до навчальних планів щодо проходження здобувачами освіти переддипломної практики. Загальна кількість кредитів ЄКТС, передбачена на практичну підготовку, може бути меншою, ніж визначена відповідним стандартом фахової передвищої, вищої освіти, але при цьому загальна кількість кредитів ЄКТС за освітньою програмою має відповідати вимогам стандарту.

Крім того, розглянуті листи профільного міністерства «Про оплату праці працівників закладів освіти під час призупинення навчання», «Про практику застосування трудового законодавства у галузі освіти і науки під час дії правового режиму воєнного стану», «Про завершення навчального року», «Про перенесення атестації педагогічних працівників у 2022 році».

Керівники закладів кооперативної освіти поінформували, яка допомога надається внутрішньо переміщеним особам, про особливості організації освітнього процесу, обмінялися досвідом щодо застосування трудового законодавства у галузі освіти під час дії правового режиму воєнного стану тощо.

Керівниками закладів кооперативної освіти ухвалено рішення щодо проведення позачергової атестації педагогічних працівників у березні-квітні цього року, незважаючи на рекомендації Міністерства освіти і науки України про можливість перенесення атестації педагогічних працівників.

Також розглянуті питання забезпечення кооперативних закладів освіти документами про освіту та додатками до них відповідно до встановлених профільним міністерством вимог, продовження напрацювання проєктів навчально-методичної літератури відповідно до освітньо-професійних програм та стандартів фахової передвищої освіти, в першу чергу навчальних планів для підготовки фахових молодших бакалаврів на основі повної загальної середньої освіти та базової середньої освіти за денною і заочною формами здобуття освіти та проєктів програм навчальних дисциплін і практик для підготовки до нового навчального року.

Лідія ВОЙНАШ, директорка Департаменту кадрової політики, освіти і науки Укркоопспілки

Кадри

ТЕРАПІЯ СЛОВОМ

Бути сьогодні продавцем, стояти за прилавком сільської крамниці – це теж подвиг. Спілчанські продавці нині – справжнє обличчя споживчої кооперації. Як розповіла завідувачка коопмаркету «Барвінок» Кіцманської райспоживспілки на Буковині Галина Задубрівська, тепер продавці – не просто ті, хто, як зазвичай, обслуговують сільське населення. Вони – буквально серце і душа громад. А ще за їх роботою, за роботою торговельних закладів, наявним асортиментом товарів населення складає думку про економічне становище держави. Якщо магазин насичений товарами, якщо продавці в гарному гуморі, спілкуються з односельцями-споживачами і про успіхи на фронті, й про бажану перемогу, цікавляться здоров’ям та настроєм – отже, життя триває і перемога вже близько. Бо насправді людям для їх психологічного комфорту потрібно не так уже й багато – увага, добре слово підтримки.

– На своєму робочому місці повністю віддаємося справі, адже розуміємо, що кожна кооперативна гривня, зароблена для наповнення бюджетів різних рівнів, є вкладом у нашу перемогу, – говорить Галина Задубрівська. – У нашому регіоні багато тимчасово переселених осіб із районів бойових дій. До їх обслуговування, потреб у нас підвищена увага, адже практично всі  прибули сім’ями та з великою кількістю діточок. Товарне забезпечення останнім часом налагоджено, маємо відповідний асортимент дитячого харчування. Віримо в нашу перемогу!

ТЕРНОПІЛЬЩИНА

Тернопільське райспоживтовариство

Степан Гриник, голова правління, розповів, як кооператори дбають про забезпечення продуктами армійців, тимчасово переселених осіб, які отримали прихисток у гуртожитку кооперативного коледжу. Туди буквально днями кооператори завезли крупи, макарони, різноманітні спеції для приготування страв. Кожен із працівників переказав свій тижневий заробіток на рахунок Збройних Сил України.

Заліщицьке районне споживче товариство

 Михайло Савчак, голова правління, повідомив, що кооперативна торгівля працює злагоджено, в сільських крамницях достатньо товарів, хоча ціни від виробників і постачальників зростають. У райст працюють над пошуком додаткових товарних ресурсів, якщо партнери не зможуть забезпечувати мережу окремими товарними групами. За час війни працівники системи, кооперативні суб’єкти переказали на рахунок Збройних Сил України понад 70 тисяч гривень, регулярно передають через волонтерські центри продукти харчування для військових.

Гусятинське райспоживтовариство

Галина Балайда, головний бухгалтер  райст, каже, що велика біда в Україні ще раз продемонструвала щирість наших громадян,  бажання допомогти  кожному. Ми велика нація з добрим серцем, і нас ніхто ніколи не поневолить. Кооператори району роблять усе, щоб споживча кооперація працювала в ці скрутні часи чітко, злагоджено, забезпечуючи людей необхідним товаром. Мережа насичена достатнім асортиментом. Чимало працівників системи надали прихисток  тимчасово переселеним особам у своїх домівках, опікуються ними. Райст регулярно формує продовольчі набори для місцевої тероброни, Збройних Сил України. На потреби ЗСУ переказано десятки тисяч гривень.

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

68
БІЛЬШЕ НОВИН