Eng
43

СПОЖИВЧА КООПЕРАЦІЯ УКРАЇНИ: ХРОНІКА ФРОНТОВИХ БУДНІВ

Слово журналіста

ПРО МЕЖУ ДЛЯ КОМПРОМІСУ

Немає сьогодні серед дорослих громадян нашої країни тих, хто б спрагло не відстежував новини. «Ваш екранний час збільшився на 48%» – пише мені мій смартфон. І не завдяки «відосикам», пошуку якихось речей чи переписці, а через моніторинг новин. Цей час збільшується в рази, якщо на певний день припадає якась неординарна подія з фронтових буднів. Як-от було напередодні – черговий очний раунд переговорів між Україною та росією, що відбувся у Стамбулі.

Ця подія викликає суперечливі емоції. З одного боку, все, про що говорять там росіяни, або до глибини душі обурює, або ж просто не ймеш тому віри. А з другого, попри все, шукаєш хоча б натяк на те, що цю страшну війну можна завершити, що можна бодай про щось домовитися. По крихтах збираю після перемовин інформацію від експертів, про що йшлося там насправді й чи можливо про щось домовлятися з таким страшним і підступним ворогом. А якщо можна, то де межа компромісу.

Скажімо, абсолютно незаперечний факт, що росія своїми підступними методами ще 8 років тому порушила наші кордони, цинічно загарбавши частину наших територій на сході та півострів Крим. Так, Україна має бути єдиною і неподільною. Але… Я поки що не уявляю, як жити в одній країні, довіряти обирати владу тим, хто 8 років був під тотальним російським впливом, коли вже підросло покоління, виховане в ненависті до всього українського. Скажіть, як?! І ще один момент, у якому мене не переконують емоції диванних і не диванних експертів: мовляв, Крим наш, тож його треба визволяти сьогодні, негайно. Звісно, Крим наш. Але сьогодні там не вибухають снаряди, не падають ракети, бомбардування не знищують цілі міста, не гинуть цивільні й діти. А в Маріуполі кількість загиблих серед цивільних, у тому числі й дітей, вимірюється тисячами, триває гуманітарна катастрофа в Чернігові, орда продовжує руйнувати Харків. Більше немає таких затишних і красивих містечок Київщини, як Буча, Гостомель, наполовину знищений Ірпінь. Хіба це не очевидна правда, де повинен бути сьогодні пріоритет на визволення?

Нині нашому Президенту дуже важко. Він має визначити ту межу компромісу, яка відкриє хоч найменші шанси зупинити війну в Україні і водночас не перекреслить ті здобутки наших воїнів, які вже маємо. Межу, що дасть змогу зменшити варварське руйнування країни російською ордою, мінімізує жертви серед наших мужніх, сильних, благородних, найкращих воїнів, збереже життя цивільним і дітям, дасть надію мільйонам тих, хто втік від війни за кордон, повернутися до їхніх родин для щасливого життя в рідній країні. Важко і нам усім – випробування війною триває. А так хочеться мирного життя…

…Мій екранний час на смартфоні, мабуть, стрімко зростатиме. Бо й надалі ретельно збиратиму інформацію не лише про фронтові зведення, а й про те, що може зупинити війну. І хоч приблизно – коли. Але без істерії й категоричності від різноманітних політиків та експертів. І ще одне: у міць і героїзм Збройних Сил України вірю беззастережно. Бо я – в Києві!

Оксана ГУЦУЛ, головний редактор «Вістей…»

Міжнародні контакти

ЄВРОПЕЙСЬКІ КООПЕРАТИВНІ ОРГАНІЗАЦІЇ ЗАСУДИЛИ ВІЙНУ В УКРАЇНІ

Днями в кооперативному світі Європи сталися дві важливі події: засідання Рад Євро Кооп та Кооперативів Європи. Вони відбулися в столиці Болгарії – Софії. Окрім того, що на цих форумах розглянуто ряд важливих моментів стосовно діяльності кооперативних організацій Європи, одне з головних питань було присвячене війні, яку розв’язала проти нашої країни росія.

Ілля Гороховський, Голова Правління Укркоопспілки, перший віце-президент Євро Кооп, повідомив європейським колегам у форматі відеозвернення  про те, що нині відбувається в Україні. Ілля Леонідович зробив акцент на безпрецедентній жорстокості війни, яку веде проти України російський агресор. Ворог знищує інфраструктуру міст і сіл, вбиває цивільних громадян, дітей, піддає ракетним ударам не лише військову, а й цивільну інфраструктуру. В Україні гинуть жінки, діти. За словами Іллі Гороховського, те, що нині відбувається в Україні, – не просто збройний конфлікт, це війна кривава й руйнівна, війна ідеологій, війна світоглядів. Війна тоталітаризму проти демократії, рабства проти свободи, деспотії проти людяності.

Зворушив присутніх момент, коли у кадрі поруч із Іллею Гороховським з’явився його 8-річнй син. Хлопчик мав би ходити до школи, бавитися на майданчиках з однолітками. Але він, як і мільйони українських дітей, змушений полишити рідну домівку, де перебувати через активні бойові дії небезпечно для життя. Сьогодні українські воїни виборюють щасливе майбутнє не лише для дітей України, а й для всієї Європи.

Далі Ілля Гороховський звернувся до своїх європейських колег із такими словами:

– Сьогодні у кооператорів Європи є можливість показати силу кооперації та наповнити її новим змістом. Україна та її кооперативний сектор у цей важкий час потребує допомоги, і багато національних кооперативних об’єднань вже готові її надати й надають, – сказав Голова Правління Укркоопспілки.

І.Л.Гороховський подякував усім, хто вже простягнув і готовий простягнути Україні руку допомоги. Він повідомив, що Укркоопспілка відкрила спеціальний рахунок для зарахування благодійної допомоги від закордонних кооперативних організацій. Отримані кошти будуть спрямовані на відновлення інфраструктури об’єктів, які зазнали руйнувань від бойових дій агресора, та на запобігання гуманітарній катастрофі серед кооперативної спільноти України.

– Якщо допомога буде адресною, від кооперації – кооперації, то є гарантії, що вона буде корисною і ефективною й для тих, хто надав її, і для тих, хто отримав, – наголосив Ілля Гороховський.

Усе, про що йшлося у відеозверненні очільника кооперації України, схвилювало представників кооперативної спільноти Європи. В обговоренні було висловлено солідарність та співчуття, готовність допомогти, підтримати.

Окремо на Правлінні Євро Кооп була розглянута Декларація миру. У документі зазначено: «Агресивна війна порушує суверенітет держави Україна, а повідомлення про акти агресії проти мирного населення (атаки на житлові будинки, лікарні, інфраструктуру) є незбагненними та нелюдськими. Зокрема напади на АЕС підлягають рішучому засудженню – вибух матиме катастрофічні наслідки.

Політика, що заснована на брехні, обмеженні доступу до вільної преси, цензурі, не забезпечує надання достовірної інформації та намагається впливати на людей, принципово суперечить нашій ідеї.

Таке застосування сили є порушенням не лише міжнародного права, а й наших принципів і цінностей. Керуючись нашими принципами турботи про громаду та взаємодії, споживчі кооперативи, об’єднані в Euro Coop, вимагають припинення війни шляхом деескалації, встановлення діалогу та мирного врегулювання! Ми солідарні з Україною та Coop Україна!»

Отже, європейські кооперативні організації долучилися до великої когорти шанованих та впливових міжнародних організацій Європи і світу, які простягнули Україні руку підтримки, допомоги, категорично засудили розв’язання війни проти України і готові робити все від них залежне, аби в Україні запанував мир, а агресор був покараний.

Оксана Гуцул

Коментує фахівець

Ситуація в торгівлі під час воєнного стану на прикладі кооперативних організацій Тернопільської обласної спілки споживчих товариств

У зв’язку із введенням воєнного станув в Україні через війну, розв’язану росією проти України, наше життя змінилося в усіх його проявах. «Вісті…» від початку війни надають інформацію, як споживча кооперація України також перелаштовує свою діяльність на рейки і потреби воєнного часу. Торгівля, від якої сьогодні залежить відчуття певної стабільності людей, не зупинялася ні на мить. Втім, місячний досвід роботи за умов воєнного стану продемонстрував, що ситуація в цій галузі також зазнала суттєвих змін. Про це ми розповідаємо на досвіді роботи торговельної мережі Тернопільщини.

Зміни комерційної діяльності

Із запровадженням воєнного стану основні постачальники переглянули умови подальшої співпраці, зокрема запровадили стовідсоткову оплату за уже поставлений товар, а також передоплату товару за поточними замовленнями.

Окрім того, відбулося зростання оптових цін на товари.

Зазначені виклики змусили торговельний апарат системи змінити формат комерційної роботи щодо товарозабезпечення торговельної мережі в цілому, в т. ч. соціальними товарами. Змінилися також підходи до формування цінової політики.

Усе це потребувало прийняття якісних управлінських рішень у комерційній діяльності в цілому.

Зміни структури товарообороту

У кооперативній мережі області суттєво змінилася структура товарообороту, пул постачальників, а також умови співпраці з ними.

Зокрема до запровадження воєнного стану відтермінування оплати за поставлені товари по Тернопільській обласній спілці становили переважно 30 днів і навіть більше.

Програми широкого застосування бонусів, ретробонусів та інших мотиваційних виплат нині згорнуто.

Водночас різко зросли витрати на логістику.

Зміни структури обороту в кооперативній мережі  спричинили і зміни встановлених планограм для форматів магазинів, перевикладку товарів, зняття з реалізації заборонених для продажу алкогольних напоїв тощо.

Для досягнення позитивних результатів нині важливо сформувати належну цінову політику, враховуючи вхідні ціни, попит населення, асортимент, і відпрацювати систему націнок так, щоб забезпечити рентабельну роботу торговельного підприємства з урахуванням витрат на продаж нерентабельних груп товарів.

Така робота передбачає системний моніторинг цін конкурентів на споживчому ринку і роботу з постачальниками щодо забезпечення конкурентних вхідних цін.

Окремі зустрічні вимоги до постачальників призводять до тимчасового припинення співпраці з ними. З’являються також нові постачальники з більш прийнятними пропозиціями.

Зміни кадрової політики

Серед актуальних для тернополян проблем – звільнення  фахових працівників магазинів через виїзд за межі області та за кордон. Нові залучені працівники не завжди мають відповідну кваліфікацію і не в змозі якісно виконувати свої обов’язки, в тому числі з обслуговування комп’ютерної техніки, користуватися програмним забезпеченням, працювати з РРО тощо.

Тернополяни розв’язують цю проблему, зокрема залучаючи до роботи на підприємствах торгівлі управлінських працівників.

Не виключено, що найближчим часом проблема з фахівцями може загострюватися.

Змінилися структура і формат трафіку відвідувачів у зв’язку з міграцією покупців з інших регіонів, змінами графіку й кількості пасажирських перевезень по населених пунктах тощо.

Зміни обсягів товарообороту

Загалом зручніше навести приклади по підприємству облспоживспілки «Теко-Трейд», яке об’єднує нині 36  маркетів та на яке припадає більш ніж половина загального товарообороту області.

Зокрема:

У січні загальний обсяг обороту по підприємству становив 25 млн грн (106,3% до минулого року), включаючи алкогольні напої і пиво. У лютому зростання становить 128,5% разом із алкоголем.

А уже в березні очікується зростання товарообороту по ТОВ «Теко-Трейд» у півтора раза, і це без торгівлі алкогольними напоями.

Зростанню обсягів обороту в лютому-березні безперечно сприяло зростання попиту населення насамперед на соціально значимі товари, а також якісна робота всіх працівників торгівлі з забезпечення в складних умовах асортименту товарів за прийнятними цінами.

Важливо, що майже по всіх позиціях соціальних товарів, реалізація яких зросла, запроваджено державне регулювання цін (обмеження націнки до 10%) за фактичного зростання рівня витрат обертання до 14 і більше відсотків, у тому числі з урахуванням збільшення витрат на логістику.

Тому реалізація таких товарів нерентабельна.

Доцільно вкотре наголосити, що рішенням уряду №311 від 18.03.2022 року скасовано граничний рівень надбавки та торговельної націнки 10% для товарів:

– гречана крупа;

– цукор пісок;

– вермішель із пшеничного борошна вищого гатунку;

– вершкове масло жирністю 72,5%.

Проте декларувати зміну цін зазначених товарів потрібно і надалі.

Водночас обмеження націнки до 10% залишилося на:

– борошно пшеничне вищого ґатунку;

– молоко пастеризоване жирністю 2,5%;

– хліб житньо-пшеничний та батон;

– яйця курячі категорії С1;

– птиця (тушка куряча, чверть курячої тушки);

– олія соняшникова рафінована.

Важливо нагадати: обласним спілкам було вчасно повідомлено, що Держпродспоживслужбою запроваджено щоденний моніторинг на соціально значимі товари. Тому кооперативним організаціям і підприємствам не слід допускати необґрунтоване підвищення цін на такі товари. Для уникнення непорозумінь із органами Держпродспоживслужби кооперативним організаціям і підприємствам необхідно уважно відстежувати стан формування цін, особливо при зміні кількох постачальників по конкретній групі товарів.

Зміни в торгівлі алкоголем

Вкрай негативно позначилася на обсягах товарообороту заборона з 27 лютого по всіх регіонах торгівлі алкогольними напоями, які займають в обороті по системі в цілому, в тому числі в Тернопільській обласній спілці, понад 13%.

За численними клопотаннями бізнесу торгівля алкоголем дозволена нині у Львівській і Волинській областях з 10:00 до 21:00, у Дніпропетровській і Запорізькій – лише вином і пивом з 10 до 14 години, у Закарпатській – усіма напоями і пивом з 8 до 20 години.

У Тернопільській області питання зняття обмеження на торгівлю алкоголем, насамперед хоча б вином, перебуває на стадії вирішення. За активної участі правління облспоживспілки з 9 березня в області дозволили продаж пива.

Мотивація зрозуміла. По-перше, алкогольні напої і пиво мають обмежені строки реалізації й у разі прострочення торговельні організації і підприємства зазнають вагомих збитків внаслідок їх списання, не отримавши навіть мінімальних доходів від реалізації.

По-друге, від такої ситуації втрачають бюджети: державний – від несплати  ПДВ, місцевий – від несплати акцизного податку.

Важливо зазначити що, в структурі роздрібного товарообороту зростає реалізація цукру і дріжджів, що може бути ознакою поширення самогоноваріння, особливо в сільській місцевості, як це було під час відомої горбачовської перебудови.

Про торгівлю тютюновими виробами

За державного регулювання цін на тютюнові вироби середня націнка становить лише 6% при фактичних витратах  обертання 14%, що теж не сприяє рентабельній роботі торговельних підприємств.

Водночас ми знаємо, що фактичним мажоритарним власником монополіста в цій сфері, компанії «Мегаполіс» («Тедіс»), є громадянин росії. Тому ця проблема нині потребує термінового розв’язання на державному рівні.

Василь Пасенко,

директор департаменту комерційної діяльності,

промисловості та заготівель

ВІННИЧЧИНА

СПЛАТА ПОДАТКІВ – ЦЕ ТЕЖ ДОПОМОГА АРМІЇ

– У нас ситуація більш-менш стабільна. Час від часу лунає сирена, але люди сприймають це спокійно і йдуть у безпечні місця, – розповіла Світлана Дмитрівна Нарольська, голова правління Могилів-Подільського райспоживтовариства Вінницької обласної спілки споживчих товариств. – Жителі нашого району налаштовані патріотично і всіляко допомагають нашим захисниками. У міській раді створено пункт, до якого щодня до 12 години ночі люди звозять продукти, товари, все необхідне Збройним Силам України і територіальній обороні. Активну участь бере в цьому споживча кооперація району. Допомагаємо і фінансово – це безпосередньо гроші, перераховані армії, і продуктові та промислові товари – матраци, сітки, берці, посуд для приготування страв. Не лишається осторонь і наше споживче товариство «Заготпаксервіс», яке в мирному житті займалося не лише заготівельною діяльністю, а й має майстерню і використовує певні технічні можливості.

Але серед наших основних завдань за нинішніх часів – сплата податків. Підприємства Кам’янець-Подільського РСТ розташоване на території, де все працює. Бо там, де точаться бойові дії, вести господарську діяльність і сплачувати податки неможливо. А сплата податків – це кошти і до місцевого, і до державного бюджету, а отже, підтримка для армії. Нашою системою сплачено близько 200 тисяч гривень податків, зокрема райспоживтовариством і ПСК «Кооператор» – 83 тисячі, а решта – наші споживчі товариства.

А ще серед наших працівників є задіяні в територіальній обороні, тож так чи інакше до благородної справи докладають рук усі працівники системи, наприклад, виконуючи обов’язки відсутніх на роботі захисників.

Крім того, в одному наших магазинів було створено продуктову базу, з якої продукти відправляють далі відповідно до потреб Збройних Сил України і територіальної оборони.

Ярослав Бесклубенко

КООПЕРАТИВНІ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ

У ХАРКІВСЬКОМУ КООПЕРАТИВНОМУ ТОРГОВО-ЕКОНОМІЧНОМУ ФАХОВОМУ КОЛЕДЖІ РОЗПОЧАВСЯ ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС

Інформація про постійні потужні обстріли Харкова та його околиць змусила вже вкотре зв’язатися з  давнім другом «Вістей…» Наталією Чепігіною, заступником директора з виховної роботи. Наталя Іванівна з родиною хоч і виїхала з напівзруйнованого міста, та недалеко, тож точно знає, чи встояв коопколедж під шаленим вогнем дикої рашистської орди і яка ситуація в Харкові та його передмісті.

– Пані Наталю, як ви тримаєтесь? Чи є проблеми зі світлом, зв’язком, газопостачанням у вашому населеному пункті?

– На даний момент усе є, все працює. До того ж ми проплатили всі комунальні платежі, добре, що маємо таку можливість. Тримаємось, бо віримо в нашу перемогу. Хоча дуже важко, особливо коли чуємо автоматні черги зовсім поряд або як над нашим будинком пролітають ворожі літаки і снаряди з градів. Спимо одягнуті, щоб будь-якої миті бути готовими вибігти з будинку.

– Чи є якась інформація про коледж?

– Я була там два тижні тому разом із нашим завучем, яка живе неподалік коледжу. Полили квіти, пройшлися коридорами, аудиторіями, перевірили, чи немає пошкоджень і чи добре зачинені вікна й двері. Сумно. Від думок про те, як би все було, якби не війна, сльози навертаються на очі. З будівлею все гаразд і на сьогоднішній день. Ми ж постійно на зв’язку – всі працівники, у кого є доступ до Інтернету чи мобільного зв’язку, тож інформація достовірна.

– Як справи з освітнім процесом?

– У Харківському кооперативному він розпочався 21 березня в дистанційному форматі. Спочатку ми надсилали завдання студентам через сервіс Classroom. Потім почали викладати у Zoom. Звісно, не всі діти і викладачі виходять на зв’язок, із тридцяти студентів на занятті онлайн  з’являється десятеро. Проблема в тому, що крім тих, хто виїхав на Західну Україну та за кордон, є й такі, хто опинився на території, яку тимчасово зайняли ворожі війська. А який може бути зв’язок у підвалі чи погребі, в якому людина живе тижнями? Та все одно ми не припиняємо роботу і шукаємо можливості підлаштуватися під кожного студента, якщо в нього є бодай мобільний зв’язок.

– Наталю Іванівно, чи всі працівники і студенти живі та здорові, чи немає втрат?

– Всі живі. Директор коледжу Катерина Петрівна Вініченко проводить через Zoom з нами наради, де обговорюємо всі новини, повідомляємо, хто де перебуває і куди збирається чи де лишається. Зокрема під час такого спілкування ми отримуємо інформацію про заходи, які проводить Укоопосвіта. І нас це неабияк надихає, адже система живе й працює.

На цьому розмову довелось закінчувати, оскільки почалася чергова нарада в Zoom і пані Наталі треба було брати в ній участь. У телефоні ще кілька секунд, поки моя співбесідниця не натиснула відбій, чулися голоси учасників цього «телемосту», які радісно вітали одне одного і наввипередки щось розповідали, розпитували… Так хочеться, щоб цих голосів щоразу лише більшало і щоб дуже-дуже скоро вони всі залунали в коридорах і аудиторіях тимчасово спорожнілого Харківського кооперативного торгово-економічного фахового коледжу.

Інна Куницька

З сайту Всеукраїнської центральної спілки споживчих товариств

БІЛЬШЕ НОВИН