Eng
135

Студенти Полтавського університету економіки і торгівлі в українсько-італійському проєкті професійного навчання та виробничої практики

Студенти ПУЕТ мають унікальну нагоду взяти участь в проекті культурного та професійного обміну в супроводі Асоціації U.C.M.- Italy (Середземноморський союз шеф-кухарів) та кулінарної школи «Settima Luna» (Фоджа).

ЮЛІЯ ПЕРЕГУДА – директорка Міжнародного науково-освітнього центру ПУЕТ розповідає:

По програмі професійного стажування в Італійській Республіці з нашими партнерами Асоціацією U.C.M. – Italy ми  співпрацюємо вже два роки. Нині ми презентували можливості для студентів на цей навчальний рік. Студенти ПУЕТ можуть отримати професійні навички, адже це конкретно програма практики. Програма стартує в Україні – партнери проводять майстер-класи для майбутніх кухарів з італійської кухні, а також для барменів та офіціантів. Крім того, в рамках Програми, наші студенти 6 місяців вивчають італійську мову. Мовні курси розпочнуться в листопаді й до травня. Таким чином, до червня (початку практики), вони вже матимуть певну базу для того, щоб працювати в Італії.

Відбуваються мовні курси в обласних центрах. Якщо ви перебуваєте не в Полтаві, зможете пройти їх в будь-якому найближчому до вас обласному центрі, де є наші партнери. Проводять їх раз на два тижні, тривалість 1-1,5 години. Курси італійської мови проводитимуть онлайн, на платформі zoom раз або двічі на тиждень. За цей час ви маєте опанувати базову італійську та вивчити професійну термінологію для обраної вакансії. Якщо ви знаєте іспанську, німецьку, англійську, французьку, грецьку – добре. Але в Італії спілкуються італійською. Тому, на базовому рівні потрібно буде її знати.

Мінімальна місячна стипендія кожному студенту – 450 євро. Але якщо ви будете сумлінно вивчати італійську мову та добре засвоювати інформацію на майстер-класах, є реальна можливість збільшити розмір стипендії до 550 євро. Виплачують стипендію представники Асоціації та громадської організації безпосередньо в Італії – або на італійську картку, або на картку monobank. Цю картку треба буде мати. Нарахування стипендії починається відтоді, як ви починаєте виконання своїх обов’язків на підприємства. Стипендію виплачують навіть у випадку форс-мажорних ситуацій – якщо студент достроково залишає практику (працює менше 90 днів), за весь відпрацьований час кошти нараховують.

Щодо умов проживання та харчування. Їх надає сторона, яка приймає. Харчування відбувається в ресторані. Житло. Якщо це ресторан – апартаменти. Якщо готель – номери для персоналу в інших готелях.

ЮЛІЯ ПЕРЕГУДА – директорка Міжнародного науково-освітнього центру ПУЕТ:

Асоціація U.C.M. – Italy розвивається. Цього року будуть додаткові лекції для студентів щодо фінансів, трудового законодавства  – щоб вони були більше підготовлені та знали нюанси проживання в іншій країні. Коли наші студенти будуть на практиці, плануємо співпрацю з італійськими вишами. Тобто щороку додаються якісь цікаві варіанти співпраці, що є додатковими можливостями  і для студентів, і для нашого університету. Цього року у нас було 15 студентів на практиці й 8 з них отримали рівні 2-й і 3-й (найвищий рівень професійної підготовки). Відповідно, якщо вони повернуться до Італії наступного року, їхня заробітна платня зросте майже вдвічі. І для них вже організують спеціальні курси і майстер-класи вищого рівня. Тому, це прекрасні перспективи для професійного зростання студентів, побудови кар’єри.

Серед партнерів проєкту в Італії, як великі бари та ресторани, так і невеликий сімейний бізнес. В Україні також щороку кількість партнерів зростає. Як, власне, відбувається практика. Студенту ПУЕТ надається на вибір три вакансії: помічник кухаря, помічник офіціанта і бармена, помічник піцайоло. Якщо обрали вакансію  «помічник кухаря», на кандидата чекають майстер-класи з приготування італійської кухні та мовні курси.

Обов’язки «Помічника кухаря»: швидке виконання простих доручень старшого кухаря, розробка продуктів для їх подальшої термообробки, приготування нескладних страв згідно з технічною картою, дотримання чистоти на робочому місці.  

«Помічник офіціанта і бармена» – універсальна вакансія. Якщо ваша спеціальність не пов’язана з готельно-ресторанним бізнесом, харчовими технологіями, можна обрати цю  вакансію. В силу її специфіки – це більше про спілкування, про діалог з носіями італійської. Крім того, побачите, як влаштований бізнес на підприємстві зсередини. В перспективі – перекваліфікуватися на адміністративну вакансію: помічник адміністратора, помічник рецепціоніста. Ті, хто обирає вакансію «Помічник офіціанти», після проходження практики матимуть набагато вищий рівень італійської мови у порівнянні з іншими вакансіями.

«Помічник піцайоло» – зміст виробничої практики – це швидке виконання завдань старшого піцайоло, підготовка продуктів для піци, підтримування чистоти на робочому місці.

Мінімальний період, на який можуть поїхати студенти на виробничу практику в рамках цього Проєкту – три місяці: з червня по серпень або з липня по вересень.

Учасники Проєкту мають розуміти, що участь в ньому починається не в Італії, а в Україні – з листопада. І триває до завершення практики в Італії (повернення студента в Україну). Під час підготовчого періоду кожен студент має взяти участь в усіх активностях, передбачених Проєктом. Але оскільки нині в Україні війна і не кожен може приїхати на майстер-класи та курси італійської мови, це можна буде зробити онлайн.

Умови праці. На деяких вакансіях в контракті записана 10-годинна зміна. Але хай це не лякає,  адже в Італії поширена сієста – тобто обідня перерва, коли всі підприємства зачиняються і наші практиканти також мають перерву з 15-ї до 18-ї години або з 14-ї до 17-ї. Також щотижня надається один вихідний. Зазвичай, це будень. Таким чином, студенти мають п’ять днів виробничої практики і один день на звіт. Загалом – зайняті шість днів на тиждень.

Щодо супроводу під час виробничої практики, цим займатиметься команда кураторів проекту. З деякими з них студенти познайомляться в Україні, під час проходження курсів італійської мови, з іншими – в Італії. До поїздки всю інформацію можна буде отримати у кураторів. Для практикантів створимо групу в Telegram, там можна буде почерпнути детальнішу інформацію і в Україні, і під час перебування в Італії. Кілька разів на тиждень куратори проекту приїжджатимуть – для заповнення документації в журналі практики і перевірятимуть її  успішність.

Щоб стимулювати особистісний і професійний розвиток, є система міжнародних сертифікатів. Чим вищій рівень сертифіката, тим вища стипендія. Рівень сертифіката визначають і підписують приймаюче підприємство, Асоціація U.C.M. – Italy (як організатор практики), Інститут, який нам допомагає документально та університет, студентом якого є практикант. За два попередні роки можливостями Програми скористалися більше 30 студентів Полтавського університету економіки і торгівлі.

Скористайтеся і ви можливістю професійного та особистісного зростання разом з ПУЕТ!

БІЛЬШЕ НОВИН