Вебінар «Інформаційна прозорість та відкритість закладів освіти Полтавщини»
26 червня 2020 року відбувся вебінар «Інформаційна прозорість та відкритість закладів освіти Полтавщини».
Захід відкрив Голова Державна служба якості освіти України Руслан Гурак: «Вивчення інформаційної прозорості та відкритості шкіл стало логічним продовженням опитування щодо організації дистанційного навчання учнів. Адже вебсайт є тією платформою, за допомогою якої заклад освіти може зробити освітній процес ще більш прозорим та доступним в умовах карантинних обмежень. Тому необхідно популяризувати досвід тих шкіл, які змогли стати максимально відкритими перед батьками, учнями та громадою».
Вебінар став платформою комунікації близько 280 осіб: представників Державна служба якості освіти України, Управління Державної служби якості освіти у Полтавській області, територіальних органів Державної служби якості освіти у Волинській, Одеській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Миколаївській, Сумській, Донецькій, Харківській областях та місті Києві, Департамент освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації, постійної депутатської комісії Полтавська обласна рада з питань освіти, науки та культури, Полтавський ОІППО, Громадської організації «Центр кращого інтернету», День безпечного Інтернету в Україні, місцевих органів управління освітою та закладів загальної середньої освіти, громадськості.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про освіту» заклади освіти формують відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та оприлюднюють таку інформацію на власних веб-сайтах або сайтах засновників закладу освіти.
Віта Ковальська, директорка Департамент освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації надала ґрунтовні відповіді на запитання, які цікавили учасників вебінару. Передусім питання стосувалися фінансового забезпечення створення та функціонування сайту закладу освіти. Зокрема, очільниця Департаменту пояснила:
- Як здійснюється фінансування за створення та подальше використання сайтів;
- Як висвітлювати фінансовий звіт та кошторис закладу освіти, якщо фінансові питання веде централізована бухгалтерія;
- У який період здійснюється оновлення такої інформації на сайті закладу.
У рамках програми «Опікуємось освітою» на підтримку дистанційної освіти із Полтавського обласного бюджету виділили понад 2 млн. гривень. Такою інформацією поділився Сергій Шевчук, голова постійної депутатської комісії Полтавської обласної ради з питань освіти, науки та культури, проректор з наукової роботи Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка. Також нан Сергій розповів як організовувалось оновлення вебсайту Університету та побудова його інтуїтивного інтерфейсу..
Цікаву інформацію для учасників зустрічі презентувала Олена Черних (Olena Chernykh), голова Правління “Центру кращого інтернету”. Пані Олена розповіла про дослідження сайтів закладів освіти, яке проводилось у 2018 році. Результати моніторингу вмотивували на створення Методичних рекомендацій організації сайту закладу освіті із фокусом на повагу прав людини в онлайновому просторі (ознайомитись з ними можна за покликанням https://bit.ly/2Ac0Nu0). Основними тезами виступу стали:
- Важливо пам’ятати про повагу прав людини та безпеку;
- Отримання дозволу на публікацію фото дітей;
- Яким нормативними актами послуговуватись під час ведення сайтує.
Провідними спікерами вебінару стали Leonid Myronenko, заступник начальника управління – начальник відділу інституційного аудиту Управління Державної служби якості освіти у Полтавській області та Jurii Matviienko, начальник Управління освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради.
Леонід Мироненко ознайомив учасників вебінару із результатами результатами вивчення 578 вебсайтів закладів загальної середньої освіти Полтавщини, висвітлив виявлені проблеми та наголосив на важливості оприлюднення інформації відповдіно статті 30 Закону Украхни «Про освіту». Спікер наголосив, що вебсайт закладу освіти варто сприймати як інформаційно-освітнє середовище, майданчик для ефективної комунікації з учасниками освітнього процесу.
Юрій Матвієнко ознайомив з технічними аспектами створення та функціонування вебсайтів.
Основні аспекти виступу:
- Тренди та тенденції вебдизайну 2020 року;
- Швидкість завантаження сайту та його адаптивність;
- Візуалізація даних;
- Персоналізація сайтів;
- Роль типографіки (шрифтів);
- Порожній простір та доцільність його використання;
- Платформи та хостинги;
- Засоби розробки сайтів (WIX.com, network, bluehost);
- Хостинги та домени.
Окрім цього, пан Юрій розкрив критерії оцінювання сайту:
- Легкість сприйняття інформації;
- Представлення контенту;
- Структурованість;
- Адаптивність;
- Відповідність тематиці;
- SEO-оптимізація;
- Відповідність рекламній стратегії;
- Зручне меню;
- Якість елементів дизайну;
- Web 2.0;
- Зручний пошук контенту;
- Колірна гама;
- Типографіка (шрифти);
- Єдність стилю;
- Наявність контактної інформації.
Як організувати роботу з контентом вебсайту закладу освіти розповів Alex Kozlov, методист центру підтримки дистанційної освіти і цифрової грамотності Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського.
Учасникам вебінару буде надіслано презентації спікерів вебінару.