Всеукраїнський вебінар для лідерів громад «Громади і виклики екологізації регіонального управління під час війни»
26 січня 2024 року здобувачі освітньої програми «Публічне адміністрування» спеціальності 281 Публічне управління та адміністрування відвідали всеукраїнський вебінар для лідерів громад «Громади і виклики екологізації регіонального управління під час війни».
У ході заходу, який об’єднав понад 400 учасників з усіх громад держави, обговорювалися виклики, з якими стикаються громади у ході управління екологією.
Організатори донесли до присутніх, що сьогодні для громад важливо мати своїх спеціалістів-екологів чи навіть енвайронменталістів, людей, які зможуть визначити користь/шкоду на всіх етапах реалізації проектів ОВД та СЕО для громади у коротко-, середньо- та довгостроковій перспективі.
Організований захід є одним із кроків для забезпечення підготовки таких фахівців.
Перед присутніми виступили Людмила Циганок, Президентка Асоціації професіоналів довкілля PAEW. Вона звернулася до присутніх зі вступним словом у ході якого особливу увагу звернула на законодавчі колізії, які виникли щодо поводження із небезпечними відходами та на необхідності активної ролі громад в ініціюванні необхідних законодавчих змін.
Олена Шуляк, народна депутатка України, голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування ознайомила присутніх із викликами, з якими стикнулась держава у сферах екології, демографії у зв’язку з військовою агресією рф проти України, актуальними законопроектами, програмами (зокрема, спрямованими на закріплення принципів відбудови держави), над якими зараз працює держава. Одним із таким принципів є принцип зеленого відновлення.
Експертка з екологічного проектування Марія Лопушанська розповіла про перспективи використання стратегічної екологічної оцінки та оцінки впливу на довкілля для відновлення та довгострокового планування збалансованого розвитку своїх територій.
Особливу увагу присутніх привернув виступ Валентина Щербини, віце-президента Асоціації професіоналів довкілля PAEW з військової екології та відновлення екосистем. Основний фокус його доповіді був зосереджений на управлінні відходами, зокрема відходами війни та відходами руйнування. Однак пан Валентин відповів на широке коло питань присутніх учасників громад, які значною мірою стосувалися практичних аспектів збереження та відновлення лісозахисних смуг та їх значення для збереження природного середовища.
Ольга Сютікова розповіла про можливості системи онлайн-моніторингу водних артерій, що представлена у вигляді інтерактивного хабу.
Олександр Карпенко, директор КП «Агенція місцевого економічного розвитку», м. Чортків, Тернопільська область розповів про успішний досвід залучення міжнародного фінансування під проєкти екотрансформації громади. Завдяки чому вдалося досягти і економічного ефекту і посилити енергобезпеку.
Людмила Гуляєва, експертка з грантів, фандрейзингу та фінансової грамотності розповіла про грантові фішки для громад. Які фактори успіху у підготовці грантових проєктних пропозицій?
Отже, вебінар надав учасникам ґрунтовні знання та рекомендації з актуальних питань екологічного управління на місцевому рівні. Захід продемонстрував необхідність комплексного, наукового підходу до вирішення екологічних проблем, зокрема, пов’язаних з наслідками війни. Підготовка кваліфікованих кадрів у цій сфері має стати пріоритетом для забезпечення сталого розвитку громад та України загалом.
Як висновок, можна зазначити, що всі рівні влади мають приділяти більше уваги екологічним аспектам при плануванні та реалізації проектів, особливо пов’язаних з відбудовою. Лише за умови збереження довкілля можливий довгостроковий процвітання нашої держави.