Eng
80

14 БЕРЕЗНЯ – ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО ДОБРОВОЛЬЦЯ

14 березня в Україні відбувається вшанування добровольців – людей, які не є військовими за професією, але в критичний для держави момент без повісток та примусу, добровільно «поставили на паузу» своє цивільне життя й узяли до рук зброю, щоб захистити країну.

Дата пошанування українських добровольців – 14 березня – обрана не випадково. «Саме цього дня, у 2014 році – йдеться на сайті Українського інституту національної пам’яті, – для формування першого добровольчого батальйону, на тренувальну базу в Нових Петрівцях, з Майдану Незалежності прибули перші 500 учасників Самооборони Майдану». Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України – на захист нашої держави та її суверенітету.

Навесні 2014 року при облдержадміністраціях стартував набір до батальйонів територіальної оборони, які формували з мешканців-добровольців областей під керівництвом Міністерства оборони України. Одночасно створювали добровольчі формування Національної гвардії України і патрульної служби поліції особливого призначення під керівництвом Міністерства внутрішніх справ. У 2014 році, добровольчі батальйони дали змогу провести мобілізацію, а відтак, по суті, врятували Українську державність від загибелі. Загалом, у боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів. Більшість із них згодом перетворилася на військові частини силових структур.

29 грудня 2021 року Кабінет Міністрів України Постановою № 1449 затвердив Положення про добровольчі формування територіальних громад. Після цього в Україні створили перші добровольчі об’єднання для територіальної оборони. На тлі загрози повномасштабної війни в країні формувалися підрозділи територіальної оборони, що нині є наймолодшим родом військ в українській армії.

З перших годин повномасштабного вторгнення сотні тисяч українців добровільно стали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч для цього повернулися з-за кордону – відомі спортсмени, актори, співаки…

До українських добровольців, які зголосилися захищати свою державу, доєдналися іноземці. Україна закликала їх спільно боротися за мир і демократію у Європі та всьому світі. Указом Президента від 28 лютого 2022 року № 82 з 1 березня 2022 року запроваджено безвізовий режим в’їзду в Україну для громадян іноземних держав, які бажають вступити до Інтернаціонального легіону оборони України, крім громадян держави-агресора. В Україну й нині продовжують прибувати добровольці з різних країн світу, щоб стати на захист територіальної цілісності нашої країни. Зголосилися допомогти колишні військовослужбовці з Польщі, Швеції, Данії, Німеччини, Фінляндії, Великої Британії, США, Латвії, Литви, Японії, Нідерландів, Сирії, Лаоса, Індонезії і багатьох інших країн.

І 2014-й, і 2022-й роки засвідчили, що воїни доброї волі в Україні – непоодинокі. Добровольчий рух – один з феноменів українського суспільства. У важкі моменти саме добровольці підтримали та посилили українську армію. До війська масово йшли найкращі: люди, які мали досягнення та перспективи у цивільному житті, залишали бізнес і родини, наукові досягнення, успішну карʼєру в різних сферах. Вони й сьогодні ризикують життям заради нас. Багато з них, на жаль, загинули.

Шана і памʼять – це найменше, чим може віддячити суспільство добровольцям! Тож, пам’ятаймо і шануймо кращих синів і доньок України, які нині стоять на сторожі демократичних цінностей України!

70
БІЛЬШЕ НОВИН