Eng
212

9 березня 2024 року Україна відзначає 210-річницю від дня народження видатного українського поета Тараса Григоровича Шевченка

Тарас Григорович Шевченко – український поет, прозаїк, мислитель, живописець, гравер, етнограф, громадський діяч. Національний герой і символ України. Діяч українського національного руху, член Кирило-Мефодіївського братства. Академік Імператорської академії мистецтв (1860).

Народився Тарас Григорович Шевченко (25 лютого (9 березня) 1814 року, у селі Моринці, Київської губернії, Російської імперії (нині Звенигородський район, Черкаська область, Україна). Помер – 26 лютого (10 березня) 1861 року, у Санкт-Петербурзі.

Його називають нашим пророком, Великим Кобзарем і українським генієм. Шевченко був відомий боротьбою за визволення від російського ярма українського народу, що надає особливої актуальності його творчості в умовах російсько-української війни.

Літературна спадщина Шевченка, центральне місце в якій посідає поезія, зокрема збірка «Кобзар», уважається основою сучасної української літератури і значною мірою літературної української мови.

Минуло 210 років від народження Великого Кобзаря, проте кожне слово, написане поетом, і нині актуальне. Український видатний митець залишив кілька важливих послань, які для українців стали закликом до дії:

Боріться – поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава,
і воля святая!

Цікаві факти про Тараса Григоровича Шевченка:

  • За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова, а в 1860 році удостоєний звання Академіка гравіювання від Імператорської Академії мистецтв за гравюру за картиною Рембрандта Притча про робітників на винограднику.
  • Основну освіту Кобзар отримував всього лише 2 роки в церковно-приходській школі. Багатьма знаннями поет зобов’язаний баронесі Софії Григорівні Енгельгардт, яка навчала його польської та французької мов.
  • Поет завжди одягався модно, оскільки добре заробляв у Петербурзі, будучи успішним портретистом. У своєму щоденнику він писав про величезне задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша за 100 рублів, що було значною сумою для того часу.
  • Улюбленим напоєм Тараса був чай із ромом.
  • 15 років – стільки поет провів в Україні за все життя. У 14 років він виїхав із України з поміщиком Енгельгардтом, якому прислужував із дитинства, і потім приїжджав в Україну лише погостювати.
  • 1384 – стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі. З них в Україні – 1256 монументів, і ще 128 – в 35 країнах світу: Литві, Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку встановили в 1881 році, у місті Форт-Шевченко.
  • Найменше у світі видання Кобзаря має розмір приблизно половину квадратного міліметра, що менше за макове зернятко. Створив його український майстер Микола Сядристий. Гортати сторінки збірки можна лише кінчиком загостреного волоска через їхній неймовірно крихітний розмір.
  • 500 м² − площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові, на стіні 17-поверхового будинку, на вулиці Проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.
  • Перший в Україні живий пам’ятник Тарасові Григоровичу Шевченку, посаджений у Полтаві місцевою «Громадою» 6 (18) травня 1861 року, під час перепоховання, на спомин про перевезення тіла поета в Україну. Дуб Шевченка в Полтаві також відомий, як «Тарасів дуб» та «Шевченків дуб», офіційно є дендрологічною пам’яткою історії місцевого значення України.
60
БІЛЬШЕ НОВИН