Eng
756

ПУЕТ – провайдер реформи системи шкільного харчування в Україні

Мінімум солі, цукру, картоплі та шкідливих жирів. Натомість більше фруктів, овочів, ягід. Реформування системи шкільного харчування, ухвалене 23 жовтня 2023 року Урядом України, є частиною Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі. Щоб забезпечити учнів їжею та напоями, які відповідають принципам здорового харчування, згідно з рекомендаціями ВООЗ і Міністерства охорони здоров’я України, експерти Офісу реформ запросили фахівців університетів-флагманів в галузі харчування долучитися до реформування системи шкільного харчування. Серед них і науковці ПУЕТ.

Стратегія реформування системи шкільного харчування розрахована на період 2023-2027 роки. Умовно в ній можна виокремити ключові напрямки:

Полтавський університет економіки і торгівлі долучився до цього процесу ще до законодавчого регулювання реформування шкільного харчування.  Адже в університеті багато років здійснюється підготовка технологів харчування. Також готують фахівців  із закупівель, зокрема продуктів харчування,  в рамках першої в Україні освітньої програми «Публічні закупівлі». Полтавський університет економіки і торгівлі першим в Україні відкрив «Школу НАССР» та започаткував серію тренінгів «Впровадження системи НАССР для закладів освіти». Викладачі університету Олександра Горобець та Аліна Ткаченко долучилися до роботи Офісу реформ, створивши нові збірники рецептур для шкіл. Також Аліна Ткаченко взяла участь у якості тренера в  проєкті School Chef’s Training Hubs Development, що передбачає створення кулінарних хабів у Тернопільській, Одеській та Полтавській областях. Аліна Ткаченко, кандидатка технічних наук, фундаторка та очільниця «Школи НАССР», директорка Навчально-наукового Інституту денної освіти та Олександра Горобець, кандидатка технічних наук, викладачка кафедри «Технології харчових виробництв і ресторанного господарства» ПУЕТ ввійшли до робочої групи Офісу реформ КМУ.

«Зараз, ми працюємо в рамках Програми з реформування шкільного харчування, започаткованої Офісом Першої леді України – Олени Зеленської.  Разом з Євгеном Клопотенком, який створює нове меню для шкільних їдалень. проводили в рамках Програми «Діємо для здоров’я», майстер-класи з приготування страв з цього меню на базі Полтавського університету економіки і торгівлі.

З 2024 року почали співпрацювати з комунальним підприємством «Добробут», яке організовує харчування для шкіл міста Полтава»,- говорить Аліна Ткаченко, кандидатка технічних наук, директорка Навчально-наукового Інституту денної освіти, керівниця «Школи НАССР». Співпрацю розпочали з навчання на базі Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №38 Полтавської міської  ради Полтавської області» завідуючих виробництвом харчоблоків полтавських шкіл і КП «Добробут».

«Сьогодні фахівці ПУЕТ провели навчання для наших технологів. Пані Аліна Ткаченко – теоретичне навчання щодо безпечності харчових продуктів, щодо санітарних умов на харчоблоці. А друга частина навчання – практична, коли представники Полтавського університету економіки і торгівлі презентували свої розробки нового меню. Ми плануємо підписання Меморандуму з ПУЕТ про співпрацю щодо навчання наших працівників принципам НАССР і розробки меню згідно з новими вимогами», – ділиться враженнями від побаченого і планами на майбутнє Анастасія Попельнюк, директорка комунального підприємства «Добробут». 

«Фахівці ПУЕТ зараз, можна сказати, в тренді. Вони є розробниками технологічних карт, а також співучасниками розробки нормативних документів на державному рівні.  Сьогодні ми розглянули одну з найважливіших тем – санітарія та гігієна на харчоблоці. Це щоб наші люди були обізнані в системі НАССР, з технологічними процесами. Адже нині законодавство дуже часто змінюється і ми маємо  працювати в правовому полі!, – додає Анастасія Ануфрієва, технолог КП «Добробут».

Олександра Горобець, кандидатка технічних наук, викладачка кафедри «Технології харчових виробництв і ресторанного господарства» ПУЕТ під час майстер-класу з приготування страв з нового шкільного меню довела,  що здорова їжа не тільки корисна, а й смачна. Борщ з куркою та солодким перцем, галушки з куркою, чілі кон карне, львівський сирник з додаванням моркви та чай масала (з молоком і спеціями). Втім, як свідчить практика, школярі такі страви не їдять. Після ранкових бутербродів з ковбасою, сиром і майонезом вдома, їжа з нового меню здається прісною. Змінити ситуацію зможе, на думку Аліни Ткаченко, тільки активна роз’яснювальна кампанія і серед дітей, і серед їхніх батьків. Там, де вчителі її проводять, діти поступово набувають навичок здорового харчування.

«Ми роз’яснюємо, в першу чергу, класним керівникам користь нового меню. А вже вчителі спілкуються в соціальних мережах з батьками. Якщо дитина може поскаржитися, що у нас узвар без  цукру, то ми пояснюємо,  що там достатньо натуральних цукрів. І про шкоду для здоров’я великої кількості солі пояснюємо. У нас є куратор з харчування і вона все це знає», – розповіла Наталія Вєрєнкова, завідувачка виробництва харчоблока Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №38 Полтавської міської ради Полтавської області».

«Звернула увагу на те, що систему НАССР втілити важко на виробництві, адже не вистачає обладнання. За новим меню готуємо, але діти таке не їдять. З батьками не говоримо про це, бо не маємо доступу до батьків», – опонує Ольга Козаченко, завідувачка виробництва харчоблока Комунального закладу «Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №22 Полтавської міської ради Полтавської області».

«Роль Полтавського університету економіки і торгівлі в тому, що ми, як заклад освіти і науки, можемо науково досліджувати ці питання. У нас є фахівці, які можуть простою мовою довести наукові факти, провести освітні заходи. Тобто – держава розробляє, а ми поширюємо цю інформацію серед батьків, дітей, кухарів…Мені приємно, що Полтавський університет економіки і торгівлі – серед флагманів реформування шкільного меню», – резюмує кандидатка технічних наук, фундаторка та очільниця «Школи НАССР», директорка Навчально-наукового Інституту денної освіти ПУЕТ, Аліна Ткаченко. Крім наукового та практичного супроводу реформи, науковці Полтавського університету економіки і торгівлі долучилися до промоції здорового образу життя і проведення тренінгів, семінарів для дітей та батьків, підприємств, територіальних громад Полтавщини. ПУЕТ розробив і успішно реалізував у школах Полтави та області програму «Фестиваль здорового харчування». Якщо маєте бажання долучитися до проведення «Фестивалю здорового харчування», ми готові допомогти в реалізації цього проєкту. У програмі фестивалю: коротке ознайомлення з реформою шкільного харчування, майстер-клас із формування «здорової тарілки». За бажанням можна обрати кулінарні майстер-класи або дослідницькі локації харчових продуктів.

Докладніша інформація за номером  +38050147741 (Аліна Ткаченко).

60
БІЛЬШЕ НОВИН